Anlık, Doğru, Güncel Haber Odak

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı daha çok çocuk yaşlarda konulur, ancak belirtiler geç yaşta da görülebilir. Çocuklar kadar olmasa da, yetişkinleri de başka yollardan etkileyebilir ve belirtiler çocuklarda olduğu gibi belirgin olmayabilir, Bu yazımızda “yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri nelerdir” sorusunun yanıtını paylaşıyoruz.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri
26 views
06 Ağustos 2022 - 18:55

1. Dürtü Kontrolü Bozukluğu

Dürtüsellik farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Dürtüleri kontrol edememe belirtileri arasında aşırı sabırsızlıktan ruh hali değişikliklerine ve kızgınlığın patlamasına kadar birçok belirti vardır. Eğer sizde dürtü kontrolü bozukluğu yaşıyorsanız, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

2. Dikkat Eksikliği

Odaklanma sorunu kişisel ve mesleki ilişkileri etkileyebilir. Eğer konuşurken başkalarını dinlemek, ayrıntılara bakmak ve görevleri veya projeleri tamamlamak zor geliyorsa, bunun nedeni dikkat eksikliği olabilir.

3. Hiperfokus

DEHB’li yetişkinlerin hiperfokus adı verilen bir durum yaşadıkları bilinmektedir. Hiperfokus, aşırı konsantre olma durumudur. Kişi ilgisini çeken şeylere gereğinden fazla odaklanır. Bu tür bir odaklanma, zaman kaybına ve çevrenizdekileri görmezden gelmeye neden olur.

4. Kavrayamamak

Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun bir belirtisi de söylenenleri dinlediği halde kavrayamamaktır. Kişi dinliyor gibi görünebilir, ancak söylenenleri gerçekten kavrayamaz. DEHB’li bir yetişkin söylenen şeyleri (marketten ekmek almak gibi) yapmayı unutur.

5. Erteleme

DEHB’li yetişkinler yapacakları işi sürekli ertelerler. Bununla birlikte, işleri son dakikaya kadar bırakmak stresli bir yaşam tarzı yaratabilir; bu da anksiyeteye neden olur.

6. Eşyaları Yanlış Yere Koyma

Yaş ilerledikçe eşyalarınızı yanlış yerlere koymaya başladıysanız, yaşınızla ilgili normal bir bellek durumu olabilir. Ancak aynı zamanda DEHB’nin bir işareti de olabilir.

7. Huzursuzluk

DEHB’li çocuklar kelimenin tam anlamıyla aşırı hareketli olurlar, ancak bu hiperaktivite seviyesi yetişkin bir hastada çocuklarda olduğu gibi görülmeyebilir. Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerinden bir tanesi de huzursuz hissetmektir. Yakınlarınızın betimlemelerine göre sürekli sinirli veya gergin görünüyorsanız, DEHB hastalığına sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle, yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerini paylaştık. Eğer siz de kendinizde yukarıdaki belirtilerden bir tanesini görüyorsanız, en yakın zamanda nöroloji bölümünden randevu almalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.