Anlık, Doğru, Güncel Haber Odak

Yatmadan Önce Yoğurt Yemenin 5 Faydası

Yatmadan önce canınız yemek, yemek isteyebilir. Yoğurt, uyku saatinden önce tüketebileceğiniz en güzel yiyeceklerden bir tanesidir. Hem düşük kalorili olmasıyla hem de çeşitli yararlar sağlamasından dolayı yoğurt yemek çoğu uzman tarafından öneriliyor. Biz de bu yazımızda yatmadan önce yoğurt yemenin faydalarını paylaşıyoruz.

Yatmadan Önce Yoğurt Yemenin 5 Faydası
41 views
06 Ağustos 2022 - 19:55

1. Uykuyu Getirir

Bilindiği üzere yoğurt triptofan içerir. Triptofan uykuyu rahatlatan bir kimyasaldır. Beyinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olan yoğurt, geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olur. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için birebir bir gıda olan yoğurt beyinde sakinleştirici etkilere sahiptir. Daha rahat bir uyku çekmek isteyenler yatmadan önce birkaç kaşık yoğurt yiyebilirler.

2. Sindirimi Kolaylaştırır

Bağışıklık ve tiroid problemleri de dâhil olmak üzere birçok hastalık bağırsak ile bağlantılıdır. Bu nedenle bağırsağın sağlıklı olması çok önemlidir. Yoğurtta bolca bulunan probiyotikler sindirime yardımcı olur. Eğer sindirim sorunları yaşıyorsanız, gece yatmadan önce bir kâse yoğurt tüketerek bağırsak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

3. Kiloyu Korur

Yatmadan önce ve gün boyunca yedikleriniz kilonuzu etkiler. Yoğurt, geç gece saatte tüketilen atıştırmalıkların yerine güzel bir alternatif olabilir. Yatmadan önce yoğurt yemek sağlıklıdır ve kilo aldırmayacaktır. Ancak kilo almamak için gün içerisinde yediğiniz diğer gıdalara da dikkat etmelisiniz.

4. Kas Yapmaya Yardımcı Olur

Protein kas gelişiminde çok önemli bir etkendir. Yoğurt protein açısından çok zengindir ve yatmadan önce yoğurt yemek uyku esnasındaki kas kaybını önlemeye yardımcı olur. 250 gr yoğurt yaklaşık olarak 8 gram protein içerir.

5. Süt Yerine Tüketilebilir

Çoğu insan gece yatmadan önce süt içer. Ancak laktoz in toleransı olan kişiler süt içemiyorlar. Yoğurttaki laktoz miktarı sütten daha düşük olduğundan, gece yatmadan önce süt yerine yoğurt tüketebilirsiniz. Ancak yoğurt yedikten sonra süt içtiğinizde olduğu gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa, bir doktordan randevu almak sizin için en iyisi olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle gece yatmadan önce yoğurt yemenin faydalarını paylaştık. Yoğurt kalori bakımından çok düşük bir gıdadır. Yani çok az kilo aldırır ve süt yerine büyük bir alternatiftir. Siz de gece yatmadan önce yoğurt yiyerek yoğurdun eşsiz yararlarından faydalanabilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.