Haber Odak

Yanık türleri nelerdir ? Yanıklarda ilk müdahale nasıl yapılır ?

Yanık türleri nelerdir ? Yanıklarda ilk müdahale nasıl yapılır ?
182 views
27 Aralık 2019 - 20:52

Genellikle çocuklar arasında görülen ev kazalarından olan yanıkların tedavisi hakkında detaylı bilgiler haberimizde

Kimyasal yanıklar , kaynar sıvılardan kaynaklı yanıklar , güneşe maruz kalma durumu ve ateşle temas gibi birçok nedenden kaynaklanabilen yanıklar çok acı verici olabilmektedir. Peki yanık acısına  hangi yöntemler iyi gelir ve 1. Derece yanık tedavisi nasıl yapılır ?

Yanık Çeşitleri

  1. Derece Yanıklar : Yalnızca derinin üst katmanı etkilenen bu yanık çeşidinde evde tedavi imkanı bulunmaktadır. Sadece deride kızarıklık oluşması meydana gelir.
  2. Derece Yanıklar : Yanık derecesinin daha alt katmanlara geçip bunun yanında kan damarları ve örtü dokusunun hasar görmesi durumudur. Su kabarcıklarının görüldüğü bu yanıkta tıbbı müdahale gerekmektedir.
  3. Derece Yanıklar :Yaralı kısmın daha derinlere erişmesi ve derinin tüm katmanlarının yanması sonucu oluşan bu yanıkta deride beyaz bir renk oluşur ve ağrı durumu görülür. Uzman sağlık personeli aracılığıyla tedavinin yapılması gereklidir.
  4. Derece Yanıklar : Yanığın kaslara ve kemik dokusuna kadar uzanan derin dokulara ulaşması durumudur. 

1.Derece Yanık Tedavisi ve İlk müdahale

Birinci derece olan yanıklarda nasıl tedavisi edilmesi konusunda dermatologlar ilk müdahale olarak şunları önermektedir ;

  • Yanık olan kısmı hızlı bir şekilde çok soğuk olmayan musluk suyuna tutun ve kompres uygulayın ve 10 dakika ya da ağrı geçene kadar bunu uygulayın.
  • Enfeksiyon oluşumunu önlemek için yanık kısma diş macunu , merhem ya da tereyağı uygulamaktan sakının. Antibiyotik kullanmayın.
  • Yanık sonucunda kabarcıklar oluşma durumu varsa yanık olan kısmı steril bir bandajla kapalı tutun ve kabarcıkları kesinlikle patlatmayın.
  • İbuprofen yada asetaminofen ağrıyı azaltmaya ve oluşabilecek olan iltihabı gidermeye faydalı olabilir.
  • Yanık iyileştikten sonra yanık kısmın güneş almamasına özen gösterin koruyucu kıyafetlerle alanı kapatmanız faydalı olacaktır.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları