Haber Odak

Uykusuzluğun Sebep Olduğu Ağrılar

Uykusuzluğun Sebep Olduğu Ağrılar
55 views
19 Eylül 2020 - 12:38

Bazen uykusuz şekilde işe, okula, yetişmemiş gereken buluşmalara gideriz. Gideriz ama bir hayli de asabi, yorgun, halsiz hissederiz kendimizi.Yapılan araştırmalara ise uykusuzluğun sebep olduğu ağrıları ortaya çıkardı.

Uykusuzluk ve Ağrı Üzerindeki Bağlantı ve Ağrılarımız

Uykusuzluk bizi asabi ve yorgun yapmaktan ziyade vücudumuzdaki ağrılara da sebep olabilir. 

Uykusuzluk ve ağrı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalarda, uykusuzluğun acı toleransını düşürdüğü görülmüştür. Başlangıçta uykusuzluğun sadece kas ve eklem ağrılarına yol açtığı düşünülmüştür. Ancak bunlardan ayrı olarak aslında uykusuzluğun migren ağrısının tetiklenme riskini de artırdığı anlaşılmıştır. Uykusuzluk söz konusu olduğunda, insomnia‘dan muzdarip insanlarda görülen şikayetlerin ortaya çıkması, uyku eksikliğinin vücutta ölçülebilir, olumsuz etkilere neden olduğunun kanıtı kabul edilmiştir.

Ayrıyetten bel ağrısı şikayeti ile doktora başvuran hastaların uyku alışkanlıkları incelendiğinde, birçoğunun düzenli uyku döngüsünden yoksun oldukları görülmüştür. Bütün bunlar, uyku ve ağrı arasındaki ilişkinin araştırıldığı çalışmaların derinleşmesine yol açmıştır. Konu hakkında birçok araştırma yapılmıştır.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları