Haber Odak

Uyku Apnesi Olanlar Dikkat!

Uyku Apnesi Olanlar Dikkat!
138 views
09 Eylül 2020 - 11:47

Gün içinde geceleri uykuya daldığımızda bazen horlama sesimize kalkarız ya da verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü kaldırılırız. Günlük yaşantımızda yorgun uykumuzu alamamış hissedebiliriz. Bunları pek önemsemeyip normale bile yorabiliriz. Fakat bunların habercisi ”uyku apnesi” olabilir.

Uyku Apnesi astım ve şeker hastalığı kadar sık görülebilir fakat kendisini 20 yıldır göstersede doktorla henüz bu hastalığı tam anlamıyla tanımlayamıyor.

Bu hastalığa sahip kişilerde uykuda solunum yollarının açık tutulması sonucunda, sağlıklı insanlara göre solunum kaslarındaki oluşan gevşeme daha belirgindir. Bu durumda hastada solunum yolları açık tutulamaz.

Bunların sonucunda ise :

-Soluk alıp vermekte zorlanmalar yaşanabilir.

-Kandaki oksijen seviyesinin düşmesi sonucunda dokulara oksijen alımı yetersiz miktarda kalabilir. Bu sebeple hasta aniden uyanabilir sonrasında her şey normale dönebilir.Bütün bunlar yaşanırken vücudumuzda çeşitli zararlar meydana gelebilir.

Vücutta bazı zararlı maddeler salınarak damar duvarlarında hasara neden olup birçok hastalığa davetiye çıkarabilir.

-Hipertansiyon

-Klap krizi

-Diyabet

-Hiperlipidemi

-Obezite

Peki bu hastalığın belirtileri nelerdir?

-Şiddetli horlama

-Nefes almakta zorluk, nefesin durması ve ardından şiddetli horlamayla beraber nefes almaya devam etmek

-Gün içerisinde uyuklama( toplantıda , araba sürerken, kafeteryada vb.)

-Baş ağrısı

-Reflü

-Konsantrasyon bozukluğu

Hafife alınacak bir hastalık olmasa da kesin olarak tedavisi var diyebiliriz. Tedavisi cerrahi işlemden ve ya herhangi bir ilaçtan geçmez. Kesin tedavisi ise yaygın ”Kesintisiz Pozitif Nazal Basınç” olarak geçer. Tedaviye hemen ertesi günü yanıt alabilirsiniz. Eğer bu tür şikayetleriniz varsa aksatmadan doktora başvurmalısınız.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları