Anlık, Doğru, Güncel Haber Odak

Türkiye’nin Bitki Örtüsü Nedir?

Türkiye’nin Bitki Örtüsü Nedir?
55 views
07 Ağustos 2022 - 17:41

Türkiye Bitki Örtüsü Nedir , Türkiye, Batı Asya ve Doğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Türkiye’nin arazisi çoğunlukla dağlıktır ve küçük kıyı ovaları vardır. Türkiye’nin bitki örtüsü, ülke içindeki iklime ve konuma bağlı olarak değişmektedir. Türkiye’nin kuzey kesiminde tayga ormanları, güney kesiminde ise yaprak döken ormanlar bulunur. Ayrıca çalılıkların, çayırların ve sulak alanların olduğu alanlar da vardır.

Marmara Bölgesi Bitki Örtüsü Nedir?

Marmara Bölgesi Bitki Örtüsü Nedir , Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Marmara Bölgesi, çok çeşitli bitki örtüsüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin ormanları hem yaprak döken hem de yaprak dökmeyen ağaçlardan oluşmakta ve meşe, kayın, kestane, çam gibi türler içermektedir. Alt kısım, böğürtlen, ardıç ve lavanta dahil olmak üzere çalılar ve bitkilerden oluşur. Marmara Bölgesi’nin otlakları da çok çeşitlidir ve haşhaş ve papatya gibi çeşitli kır çiçeklerini barındırır. Bölgenin sulak alanları sazlıklara, kuyruğa ve diğer su bitkilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ege Bölgesi Bitki Örtüsü Nedir?

Ege Bölgesi Bitki Örtüsü Nedir , Türkiye’de Ege Bölgesi yemyeşil bitki örtüsü ile tanınır. Bölgede zeytin, selvi, çam, incir gibi birçok farklı bitki ve ağaç türü bulunuyor. Bölge ayrıca haşhaş, papatya ve lavanta gibi çeşitli kır çiçeklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin verimli topraklarının ana nedenlerinden biri de denize yakınlığıdır. Ege kıyıları, ılıman kışlar ve sıcak yazlar ile karakterize edilen bir Akdeniz iklimine sahiptir. Bu hava, bölgede çok çeşitli bitkilerin büyümesine izin verir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.