Haber Odak

Teröristler Paramotor Kullandı Ama İstihbarattan Kaçamadı

Teröristler Paramotor Kullandı Ama İstihbarattan Kaçamadı
124 views
27 Ekim 2020 - 7:07

Dün Hatay’da meydana gelen terör saldırısının ardından Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, teröristlerin paramotor kullanmasına dikkat çekti. İlk defa bu yöntemi kullandıklarını söyleyen Yarar, “Paramotoru tespit etmek de zordur, istihbarat müthiş bir iş yapmış” dedi.

Yarar, bu yöntemlerin teröristlerce yabancı istihbaratlar tarafından öğrenildiğini ifade etti. Yarar, “Ben ilk defa paramotorla sınırı geçen, tespit edilebilen bir örnek gördüm. Çünkü paramotoru tespit etmek de zordur. Siluet çok fazla yoktur. Terör örgütü başka istihbaratlar tarafından destekleniyor. Terör örgütü SİHA’lar karşısından çaresiz kalınca başka tarzlar başka istihbarat örgütlerince eğitiliyor. Bunlardan en önemlileri hendekler, barikatlar ve bütün sınır hattımızda gerçekleşen uzun tüneller. Yine DAEŞ’ten öğrendikleri özellikle küçük dronelerın üzerinden havan mermisi atmaları ile ilgili teknik. Ama Türkiye’ye sızmakla ilgili örnek ilk defa. Emniyet birimleri nokta olarak kaç olduklarını tespit etmişler. hangi vasıtayla geldiklerini tespit etmişler. Ve hiç peşlerini bırakmadan dördünü de almışlar. Son kalan iki kişiydi bunlar” dedi.

“Büyük Başarı”

Amanosların arazi zorluğuna dikkat çeken Yarar “Hatay istihbaratı müthiş bir iş yapmış. Amanoslara sızılan bir yerde ki çok ağaçlık, çok yer var; bir yerde operasyon yapmak, bir yerden bir yere gitmek o kadar zor ki. Böyle bir alanda sahayı çok iyi gözlemlemiş olmaları çok büyük bir başarı. Çünkü grup da büyük değil” diyerek emniyet güçlerinin işini ne kadar titiz yaptığını belirtti.

Münbiç’ten Paramotorla Gelmişler

Dün akşam Hatay’ın İskenderun ilçesinde polis ekiplerinin alınan istihbarat üzerine takibe aldıkları araçtaki teröristlerle sıcak çatışma yaşandı. Bir terörist kendisini patlatırken, diğer terörist ise kovalamacanın ardından etkisiz hale getirildi. Teröristlerin İskenderun’a paramotorla Münbiç’ten Amanos Dağları üzerinden geldiği belirtildi.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları