Haber Odak – Habere Odaklan

Tarayıcı Eklenti Virüsleri Nasıl Bulaşır ve Nasıl Temizlenirler?

Tarayıcı Eklenti Virüsleri Nasıl Bulaşır ve Nasıl Temizlenirler?
0 views
16 Ocak 2023 - 22:35


Tarayıcı eklenti virüsleri günümüzde en sık rastlanılan virüs çeşitleri arasındadırlar. Bu virüsler tarayıcınıza bulaşarak birçok yetkiyi kendilerine alırlar ve istedikleri her şeyi yapabilirler. Tarayıcınıza bulaşma yöntemleri ise çeşitli web sitelere bağlandığınız zaman sitenin daha iyi çalışabilmesi için eklenti kurulması gerektiği bildirgesidir. Siz bu bildirgeyi onayladığınız zaman tarayıcınıza eklenti virüsü bulaşmış olur. Bir diğer en sık bulaşma yöntemleri ise sahte adobe flash player güncellemeleridir. Bir film sitesine girdiğinizde filmi izleyebilmeniz için tarayıcınızın adobe flash player sürümünün güncellenmesi gerektiğini söylerler. Siz güncelleme için uygulamayı indirip kurduğunuzda arka planda tarayıcınıza eklenti virüsü bulaşır.
Eklenti Virüsü Neler Yapabilir?
Eklenti virüsü bulaştıktan sonra silinmesi de oldukça zor olabilmektedir. Bu eklenti virüsleri genellikle tarayıcınızda istenmeyen reklamlar açarlar. Google reklamları gibi gözüken aslında Google reklamı olmayan birçok reklamı size gösterirler. Kötü niyetli kişiler bu virüs üzerinden sunmuş oldukları reklamlar ile tonlarca para kazanırlar. Yine bu eklentilerin bir diğer amacı ise sosyal medya hesabınızı yönetmektir. Örneğin sizin adınıza çeşitli sayfaları beğenbilirler, durumları ve yorumları beğenebilirler hatta bir kişiyi şikayet dahi edebilirler. Adobe flash player virüsleri zaten genellikle Facebook üzerinden bulaşmaktadırlar. Elbet rastlamışsınızdır şu ünlünün +18 resimleri veya şu ünlü ölmüş gibi paylaşımlar yaparlar sizde bu bağlantıya tıkladığınızda izleyebilmek için adobe flash player kurulumu isterler.
Eklenti Virüsü Nasıl Silinir?
En kötüsü de bu virüsler genellikle şifreli oldukları için anti virüs programları tarafından tanınmazlar ve uzun süre boyunca arka planda kötü niyetli kişi dilediği her şeyi yapabilir. Yine bu virüslerden korunabilmeniz için anti virüs yazılımından ziyade anti virüs eklentileri kullanmalısınız. En önemlisi de bilinçli olmalısınız. Adobe flash player güncellemesini mutlaka kendi resmi web sitesinden yapmalısınız. Kendi resmi sitesinden yapabileceğiniz bu güncellemeler sayesinde tarayıcınıza virüs ve benzeri ürevler bulaşmaz. Yine çeşitli aylık bilgisayar bakımlarınızı da yaptırmanız gereklidir. Eğer tarayıcınıza virüs bulaştığını düşünüyorsanız onu silip tekrar kurmanız sorunu büyük ihtimalle çözecektir eğer böyle bir imkanınız yok ise bir teknik servisten yardım alabilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.