Haber Odak

Son Dakika Deprem Haberi: Manisa’da 7 Şiddetinde Deprem Olabilir

Son Dakika Deprem Haberi: Manisa’da 7 Şiddetinde Deprem Olabilir
1.753 views
04 Şubat 2020 - 23:52

Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den korkutan Manisa depremi tahmini: “7 şiddetinde deprem olabilir”

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaptığı açıklamalarda Manisa’de 7.0 şiddetinde bir deprem olabileceğini açıkladı. Manisa’de meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki deprem ardından Ege’de yaşanan deprem fırtınalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gelenbe fayının 7.0 şiddetinde bir deprem üretebilecek bir potansiyele sahip olduğunu paylaştı.

Manisa ve Akdeniz’de son dönemde adeta beşik gibi sallanıyor. Bu akşam Manisa’nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5.0 şiddetindeki depremin ardından bölgede yaşanan deprem fırtınası yine gündeme geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa’da yaşanan depremlerle ilgili “Gelenbe fayı 7.0 şiddetine kadar deprem üretebilecek potansiyelde” açıklamalasını yaptı.

3 Fay Birden Kırılıyor

Manisa Akhisar’da bu akşam meydana gelen 5.0 büyüklüğünde depremin ardından bölgeyle alakalı değerlendirmelerde bulunan Sözbilir, “Manisa’daki 5.4 şiddetindeki depremin ardından 2000’i geçti artçı deprem sayısı. O bölgede aslında birbiriyle bağlantılı 3 tane fay var. Ana şok bu 3 fayın çok yakın meydana geldi. Önce Soma-Kırkağaç fayıkırılmaya başladı. Bu dönemde 1000’in üzerinde artçı deprem üretti. Daha sonra kırılmalar Akhisar ve Gelenbe faylarında oldu.

 

3 fayın ortasında bir deprem meydana geldiği için, beklenenden daha fazla sarsıntı oldu. Şu anda 3 fay birden kırılıyor o bölgede.”

7.0 Deprem Meydana Gelebilir

Hasan Sözbilir,  “Bu depremler ileride gerçekleşecek bir depremlerin öncüsü olabilir mi?” sorusuna, “2 tane ana olasılık olabilir. Birincisi, burada deprem aktivitesi üçe bölündüğü için depremin enerjisi de üçe bölünüyor olabilir. İkincisi, enerjinin Gelenbe veya Akhisar fayına aktarılması durumunda, Gelenbe fayının 40 kilometrelik 2 segmenti bulunduğu için 6.9 ya da 7.0 şiddetinde deprem oluşturma potansiyeli var. Akhisar fayı daha kısa bir fay, 6.4 büyüklüğünde bir deprem üretebilir. Şu an oluşan depremler Gelenbe fayının güney ucunda gerçekleşiyor. Bir kısmı da Akhisar fayında. Şu an itibariyle iki fayda da deprem aktivitesi başlamış durumda” yanıtını verdi.

4 ve 5 Büyüklükleri Devam Edecek

Manisa’da üst üste meydana gelen depremlerle alakalı da değerlendirmelerde bulunan Sözbilir, “Bölgede yer alan faylarda deprem aktivitesi başlamış durumda. Bunlar deprem fırtınası şeklinde devam edecektir. 4 ve 5 büyüklüğünde depremler beklenebilir” ifadelerini kullandı.

22 Ocak’ta Ne Depremi Olmuştu?

Manisa’da 22 Ocak akşamı meydana gelen 5.4 şiddetindeki depremin ardından bölgede 2000’e yakın artçı deprem meydana geldi.

 

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları