Anlık, Doğru, Güncel Haber Odak

Soğuk Algınlığı Nedir

Soğuk Algınlığı Nedir
87 views
07 Ağustos 2022 - 18:32

Soğuk Algınlığı Nedir , Soğuk algınlığı, burun ve boğazın viral bir enfeksiyonudur. Dünyadaki en yaygın enfeksiyonlardan biridir ve 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Çoğu soğuk algınlığı hafiftir, ancak bazen bronşit veya zatürree gibi daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri arasında burun akıntısı, hapşırma, öksürme ve boğaz ağrısı bulunur. Ayrıca baş ağrısı, vücut ağrıları ve ateşiniz olabilir. Soğuk algınlığını tedavi etmenin en iyi yolu dinlenmek ve bol sıvı almaktır. Reçetesiz satılan ilaçlar bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak soğuk algınlığının tedavisi yoktur.

Çoğu insan bir veya iki hafta içinde soğuk algınlığından kurtulur, ancak bazen birkaç hafta sürebilir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nedir?

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nedir , Soğuk algınlığı, burun ve boğazın viral bir enfeksiyonudur. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın hastalıktır ve insanları yılda ortalama iki ila üç kez etkiler. Çoğu soğuk algınlığı hafiftir ve bir ila iki hafta içinde tedavisiz geçer. Bununla birlikte, bazı soğuk algınlığı ciddi olabilir ve başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Genellikle burun akıntısı veya tıkalı bir burun, boğaz ağrısı, öksürme ve hapşırma içerir. Bazı kişilerde ayrıca ateş, vücut ağrıları ve baş ağrısı vardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.