Haber Odak

Siber Güvenlik Araçlarının Fazlalığı İşletmeler İçin Ne Kadar Riskli?

Siber Güvenlik Araçlarının Fazlalığı İşletmeler İçin Ne Kadar Riskli?
273 views
04 Ocak 2020 - 13:34

Kurumsal güvenlik firması ReliaQuest tarafından yapılan yeni araştırmalar, işletmeler tarafından kullanılan güvenlik araçları sayısındaki hızlı bir artışın yatırım getirilerini sınırlarken siber tehdit riskini de artırdığını ortaya koydu .

Yeni 2019 ReliaQuest Güvenlik Teknolojisi Yayılma Raporunu derlemek için firma, 1.000’den fazla çalışanı olan şirketlerde 400 güvenlik karar vericisini siber güvenlik çözümlerinin sayısının ezici hale geldiği ve kurumsal risk seviyelerini artırdığı bir “güvenlik aracı devrilme noktası” olduğunu araştırdı. 

Sonuç olarak, işletmeler teknolojilerini kullanıyor, değerli güvenlik kaynaklarını boşa harcıyor ve ekiplerini bunalmış durumda bırakıyor. Güvenlik ekipleri de tehditlere karşı proaktif olarak savunmak yerine geniş araç yelpazesini yönetmek için daha fazla zaman harcıyor.

Güvenlik aracı devrilme noktası

Ankete katılanların yaklaşık dörtte üçü (% 70), kuruluşlarının geçen yıl beşten fazla yeni teknolojiye yatırım yaptığını, yüzde 19’u ise 20’den fazla yatırım yaptığını söyledi.

Takımlar bu yeni araçları uygulamakta zorlanıyor ve yüzde 71’i güvenlik teknolojilerini proaktif olarak kullanma kapasitesini arttırdıklarından daha hızlı eklediklerini söyledi. Bu ilave karmaşıklık, güvenlik ekiplerinin şu anda güvenlik araçlarını yönetmek için tehditlere karşı etkili bir şekilde savunmaktan daha fazla zaman harcadığını söyleyerek ankete katılan güvenlik karar vericilerinin yüzde 69’uyla tehdit yanıtlarını tehlikeye atıyor.

ReliaQuest’in CEO’su Brian Murphy, raporun bulguları hakkında şunları söyledi:

“Siber tehditler artmaya devam ediyor ve şirketlerin riski azaltmalarını gerektiriyor. Başka bir teknoloji parçasının sorunu çözeceğini düşünmek cazip gelse de, doğru olmaktan uzak – aslında, bu anket daha fazla aracın, iyileştirmeden karmaşıklığı artırarak kurumsal güvenliğini kötüleştirebileceğini kanıtlıyor İşletmelerin, yeni teknoloji satın alımlarında daha seçici hale gelip mevcut güvenlik modellerine uyum sağlayarak daha önce yaptıkları yatırımlardan daha fazlasını elde etmeye odaklanmaları gerekmektedir: Nihai hedef: tüm ortamları boyunca sıkı entegrasyon ve şeffaflık. Sonuçta, güvenlik teknolojileri işletmelerin hızla gelişen tehditlerden bir adım önde olmalarına yardımcı oluyor. Satıcı yayılımı ve bunun neden olduğu finansal ve operasyonel acılar önlenebilir. Ancak teknolojilerin toplu olarak daha fazla şeffaflık sağlamasını sağlamak için güvenlik liderleri, kapsayıcı iş hedeflerini yeniden değerlendirmeli, araçları güvenlik modellerine göre hizalamalı ve ardından en iyi sonuçları elde etmek için süreci ve insanları yeniden kalibre etmelidir. “

İşletmelerin çoğunluğu bugün güvenlik aracı yayılmasının bir sonucu olarak daha az güvende ve yarısından fazlası (% 53) güvenlik ekibinin, aşırı güvenlik araçlarının sayısının kuruluşlarının güvenliğini olumsuz etkilediği bir devrilme noktasına ulaştığını söylüyor.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları