Haber Odak – Habere Odaklan

Sahte Anti Virüs Programlarına Dikkat!

Sahte Anti Virüs Programlarına Dikkat!
0 views
16 Ocak 2023 - 22:36

Günümüz çerçevesinde anti virüs programları günden güne sürekli gelişmekteler ve virüs çeşitlerinin de gelişmesi ile beraberinde sürekli olarak kendilerine daha üstün fonksiyonlar ekliyorlar ve kullanıcılara sunuluyorlar. Buna karşılık olarak virüsler de sürekli olarak gelişiyor ve geliştikleri için anti virüs programları bazen virüslerin hızına yetişemiyor. Üstün anti virüs yazılımlarını atlatabilmek için birbirinden farklı yöntemler denemekte olan hacker’lar şimdi de sahte anti virüs programları ile kullanıcıları hacklemeye çalışıyorlar. Sahte anti virüs programları aslında uzun yıllardır vardılar fakat özellikle de son yıllarda sayılarında oldukça artışlar görüldü ve kullanıcılara lanse edilme biçimlerinde de değişmeler görüldü.

Nasıl Lanse Ediliyorlar?

Sahte anti virüs programlarının nasıl lanse edildiklerine kullanıcılara nasıl ulaştırıldıklarına gelelim. Normal günlük olarak web sitelerde sörf yapıyorsunuz ve çeşitli sitelerde ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. Bir anda karşınıza bir site açılıyor ve bazı javascript kodları sayesinde çarpı butonuna bastığınız halde kapatılamıyor. Bu sitede grafikler öyle güzel hazırlanmış ki sanki bilgisayarınızda bir anti virüs programı varmış gibi sisteminizi tarıyormuş gibi karşınıza bir virüs tarama penceresi çıkıyor ve 2 – 3 dakika boyunca sisteminizi tarıyormuş gibi yapıyor. Bunu gören kullanıcılar virüs tespit edildikçe çarpı butonuna basmaktan zaten vazgeçiyorlar ve sahte virüs taramasını izliyorlar virüs taraması bittiği zaman virüslerin silinebilmesi için XXX isimli yazılımın kurulması sizden talep ediliyor. Sizde çaresiz bu programı indirip kuruyorsunuz.

Yazılım Bilgisayarınıza Bulaştığında Neler Oluyor?

Bu yazılımı indirip kurduğunuz zaman aslında görünür de hiç bir şey olmuyor. Arka planda hacker’ların hizmetine bilgisayarınızı sunuyor ve hacker’lar sisteminiz üzerinden diledikleri gibi işlemler yapabiliyorlar. Çoğunlukla da yaptıkları şey zaten bireysel bankacılık hizmetlerinizi gerçekleştiriyorken bankanızdaki paraları çekmek, sizin bilgisayarınızı botnet ağlarına dahil ederek çeşitli web sitelere saldırılar yapmaktır. Eğer bundan korunmak istiyorsanız mutlaka bilgisayarınıza oldukça sağlam bir anti virüs programı kurmanız gereklidir. Ayrıca bu anti virüs programının kriptolu virüsleri tespit edebiliyor olması da oldukça önemlidir. Yine bu güvenlik yazılımının tarayıcınızı da koruma fonksiyonuna sahip olması bu gibi sahte anti virüs yazılımlarına, eklenti virüslerine yakalanmanızı imkansız hale getirecektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.