Haber Odak

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir? Sağlıklı Kilo Verme Şekli Önerileri

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir? Sağlıklı Kilo Verme Şekli Önerileri
22 Mart 2020 - 8:09

Hayatınızda yaptığınız bazı hareketler vücudunuzun şeklinin bozulmasına neden olabilir. Kilonuz olması gerekenden daha yüksek yada daha düşük olabilir. Bu gibi durumlarda kilonuzu dengede tutabilmek için bazı ayarlamalar yapmalısınız. Kilo vermek için sağlıklı olmayan hareketler sağlığınızı daha da kötü etkileyeceği için kesinlikle bilinçli kilo verme yöntemlerini tercih etmelisiniz. Bu içeriğimizde size sağlıklı kilo vermek için neler yapılmalıdır? sorusunun cevabını detaylarıyla birlikte ileteceğiz. Sağlıklı kilo nasıl verilir? Kilo vermek için neler yapılmalıdır? İşte detaylar…

Kilo Vermek İçin Sağlıklı Beslenin

Kilo vermek için hiç bir şey yemeyen ve vücudu halsizleşen bir çok bilinçsiz kişi bulunuyor. Doğru kilo vermek isteyen kişiler aslında doğru beslenerek vücudu aç bırakan değil yönetebilenlerden oluşuyor. Kilo vermek için beslenmenizi kontrol altına almanız ve vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri eksiksiz olarak almanız gerekmektedir. Aynı besin ve enerji değerinde olan yiyecekleri dönüşümlü olarak tüketmek sizin için büyük bir avantaj olacaktır.Bu sayede hem beslenme programını hazırlarken sıkılmamış olursunuz hem de tek tip beslenmiş olursunuz. Örnek verecek olursak kuru baklagil tüketmek bir seçenektir. Önceki öğünde yeşil mercimek yediyseniz diğer öğünde kuru fasulye yiyerek beslenme programınızı dengeleyebilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Verme Egzersizleri Yapın

Yanlış egzersizler size hiçbir etki yaratmayacağı gibi bedeninizi de sakatlamanıza neden olabilmesi mümkündür. Dolayısıyla bilinçli bir şekilde egzersiz yapmak çok daha önemlidir. Bundan ötürü; beden yapınızı tanıyarak size uygun egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamanız önemlidir. Öte yandan; günlük yaşamda egzersiz yapmaktan kaçınmak için bahanelerin arkasına sığınmamanız gerekmektedir. Egzersiz yapmaya zamanınız olmasa bile günlük yaşamınızda hareketli olmak sağlığınız için oldukça önemlidir. Örneğin; toplu taşıma araçları ile işe gidip geliyorsanız evinize birkaç durak kala inerek kalan yolu yürümeniz yapamadığınız egzersizlere denk olacaktır.

Kilo Yönetimi Yapın

Bilimsel olmayan açıklamalara göre kilo yönetimi konusunda bilgi sahibi olmayan insanlardan kaynaklı olarak Türkiye’nin 3/2’si kilo sorunuyla karşılaşmakta. Aslında vücudumuzu tanımamamız ve bu nedenle de vücut gelişimi konusunda doğru hareket etmememiz bizi bir çok sorunla karşı karşıya getiriyor. İdeal kiloya sahip olabilmek için; beden kitle endeksinizi bilmeniz ve elde etmiş olduğunuz sonuca uygun bir yaşam standardı benimsemeniz gerekmektedir. Beden kitle endeksi; kişinin kilo ağırlığının, boyunun karesine bölünmesi ile kolay bir şekilde hesaplanabilmektedir. Eğer ki sonuç 25’in üzerinde ise hemen bir hekime danışmanız gerekmektedir. Kilo yönetiminde bir başka yöntem ise bel ölçüsünün takibidir.  Bel ölçüsünde; erkeklerde 100 santimetre, kadınlarda ise 90 santimetre sınır olarak kabul edilmektedir. Eğer ki sınırı aşıyor iseniz yine bir hekime danışmanızı öneririz.

Uzmanlardan Destek Alın

Kilo yönetiminde tek bir beslenme programından söz etmek güçtür. Vücudun yapısı ve çalışma şekline göre kilo verme hızı değişiklik gösterebilir. Bir uzman tarafından yapılacak yönlendirme ile doğru kilo alma ve kilo verme şansnıa sahip olabilirsiniz. Uzmanlar tarafından yapılan analizler sayesinde kilonuzu daha hızlı bir şekilde kontrol altına alabilir ve çok daha kolay zayıflayabilirsiniz. Uzmandan destek almadan çok daha uzun sürede başaracağınız bu konuyu uzman sayesinde hem daha bilinçli hemde daha hızlı şekilde yapabilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz.