Haber Odak

RUSYA’DA HÜKÜMET İSTİFA VERDİ!

RUSYA’DA HÜKÜMET İSTİFA VERDİ!
84 views
16 Ocak 2020 - 11:29

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Vergi Servisi Başkanı Mihail Mişustin’i, Dmitriy Medvedev’den boşalan başbakanlık görevine önerdi.

Kremlin Basın Servisinden yapılan açıklamada, Putin’in Mişustin’le görüşerek başbakanlık görevini teklif ettiği belirtildi.
Mişustin’in görevi kabul ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, Putin’in adaylık teklifini, onay için Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’ya sunduğu kaydedildi.

Duma Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre, Duma’ya uluşan Mişustin’le ilgili adaylık teklifinin oylaması yarın gerçekleştirilecek.

NE OLMUŞTU?

Dmitriy Medvedev, bugün Putin’e hükümetin istifasını sunmuş, Putin de istifayı onaylamıştı.

1966 yılında Moskova’da doğan Mişustin, 2010’dan bu yana Rusya Federal Vergi Servisi başkanlığı görevini yürütüyordu.

Putin, 3’üncü kez aday olmayacağı yönündeki görüşünü dile getirmiş oldu

Devlet başkanlığı görevi için de yeni şartlar isteyen Putin, bu göreve talip bir kişinin en az 25 yıl boyunca Rusya’da daimi olarak ikamet etmesi gerektiğini ifade etti.

Putin, bu teklifiyle de Aleksey Navalnıy gibi yurt dışında bir süre ikamet eden muhalif figürlerin de devlet başkanlığı adaylığının önüne geçmiş olacak.

Toplamda 4, art arda ise 2’nci dönem devlet başkanlığını sürdüren ve 2024’te görev süresi dolacak Putin, 3’üncü kez aday olmayacağı yönündeki görüşünü de bu konuşmada dile getirmiş oldu.

Putin, bu yöndeki tartışmalara değinerek, “Kamuoyunda aynı kişinin Rusya Devlet Başkanlığı görevini üst üste 2 dönemden fazla yapmaması gerektiği yönündeki anayasa hükmünün tartışıldığını biliyorum. Bu konunun öncelikli olduğunu düşünmüyorum ama buna katılıyorum.” ifadelerini kullandı.

PUTİN İKTİDARDA KALMAYIN AMAÇLIYOR

Analistler, hükümetin istifası ve açıklanan anayasa değişiklik önerilerinin 2024 yılında görev süresi dolacak olan ve anayasa uyarınca bir kez daha seçilemeyecek olan Putin’in liderliğini korumasını sağlayacak bir sistemin ilk adımlarını oluşturduğunu söylüyor.

BBC’nin Moskova Muhabiri Steve Rosenberg, istifa kararının ardından attığı Twitter mesajında, “Önemli bir yapbozun ilk parçaları yerine oturmuş gibi görünüyor. Tamamlandığında ise Putin’in hala iktidarda olduğunu gösterecek” dedi.

MUHALİFLER TEPKİLİ

Hükümetin istifası ve önerilen anayasa değişikliklerine, muhalefet tepki gösterdi.

Putin’in en önemli muhalifleri arasında gösterilen Aleksey Navalny, bu önerilerin hayata geçmesi halinde, Sovyetler Birliği dönemindeki sisteme geri dönülmüş olacağını söyledi.

Navalny, yapılacak referandumun ise hileli olacağını öne sürdü.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. Ayva Sohbet Ecza Deposuİnstagram Kullanıcı adları