Haber Odak

Recep Tayyip Erdoğan’dan Merkez Bankası’nın Faiz Kararına Yorum Geldi

Recep Tayyip Erdoğan’dan Merkez Bankası’nın Faiz Kararına Yorum Geldi
20 Kasım 2020 - 10:11

Son Dakika Haber: Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında; “Bu süreçte bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız, kararı bu çerçevede değerlendiriyorum.” dedi.

18. MÜSİAD EXPO Fuarı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dün Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltmesini değerlendirdi. Erdoğan, “Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız. Dün faiz kararını bu çerçevede değerlendiriyoruz. Ülkemizi faiz, enflasyon, kur sarmalıdan çıkarmak zorundayız. Aksi halde bedel ödemek durumunda kalırız. Reformlarla ülkemiz bu kronik sancıdan kurtulacak” dedi.

Hedef Enflasyonu Tek Haneye İndirmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekirse bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğini biliyoruz. Türkiye’yi kur, faiz sarmalından çıkarmak gerekiyor. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Yastık altı neyimiz varsa bunları kayıt altına almamız yeni bir ufuk sağlayacaktır. Asıl hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara ardından orta vadeli hedeflerimizdeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmeye temin etmektir. Bunu başardığımızda kurun da istikrara kavuşacağına düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.

“Faiz Sebep, Enflasyon Neticedir”

Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir. Yeni ekonomi yönetimimizle birlikte tüm mesaimizi ve tüm dikkatimizi bu konuya vererek ülkemizi bu kronik sancıdan inşallah kurtaracağız.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz.