Haber Odak

Parasetamol Nedir? Parasetamol İçeren Şuruplar ve İlaçlar Hangileridir?

Parasetamol Nedir? Parasetamol İçeren Şuruplar ve İlaçlar Hangileridir?
22 Mart 2020 - 8:34

Son zamanlarda dünyada yaşanan salgın hastalıklar ve bunların belirtilerini en hafife düşürmek için kullanılan ilaçlar insanlar tarafından en çok araştırılan konular arasında geliyor. Parasetamol bileşeni hakkında da ne olduğu ve parasetamolün neye iyi geldiği ile ilgili bir çok araştırma yapılıyor. Parasetamol nedir? Parasetamol neye iyi gelir? Parasetamol neyde kullanılır? işte detaylar…

Parasetamol Nedir?

Parasetamol bir diğer adıyla asetaminofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahip olan bir ilaç etken maddesidir. Parasetamol, ağızdan alındığında sistemde hızla emilir. İlaç alındıktan sonra  30-60 dakika içerisinde maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşmaktadır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılan bir ilaçtır. Plazma proteinlerine bağlanması zor ve zayıf olmaktadır. Plazmanın yarı ömrü 1-4 saat aralığındadır. Parasetamol, idrarla %1-3’ü değişmemiş olarak sistemden atılır. Yan etkisinin hemen hemen olmamasıyla bilinen Parasetamol’un, güvenilirliği ve gebelerde kullanılabilir oluşu her zaman ön planda olmasını ve klasik bir analjezik olmasını sağlamaktadır.

Parasetamol Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Baş ağrısı, migren, soğuk algınlığı, âdet sancıları, diş ağrısı ve gribal enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen ağrılara, siyatik, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, lumbago, sinüzit ve cerrahi operasyonlar gibi yaralanmalara bağlı olan ağrılar ile vücutta oluşan birçok ağrıya iyi gelmektedir.

Parasetamol’ün Yan Etkileri Nelerdir?

Parasetamol’u ileri derecede böbrek ve karaciğerlerinde rahatsızlığı olan vakalar kullanmamalıdır. Parasetamole aşırı duyarlılığı olan hastalar ve ayrıca daha öncesinde Anemisi olanların kullanması sakıncalı olmaktadır.. Parasetemol aynı zamanda kedilerde toksik özelliğe sahip olduğundan kullanılmaması gerekir.

Parasetamol Hakkında Bilgi

İlacın günlük olarak alınabilecek maximum dozunun 4 gram olduğu bilinir. Aktif alkol, viral hepatit, ağır böbrek ve karaciğer hastalığı gibi fonksiyon bozukluğu olanlar dikkatli kullanmalıdır. Kronik olan alkoliklerde terapötik dozların yanında hepatotoksisite ve ek olarak karaciğer yetmezliği gelişebilir. Kronik alkol bağımlısı bireylerde güvenli doz kesin olarak saptanamayacağı gibi, günde 2 gram veya ondan daha da düşük doz alınması önerilir.  Gebeliğin tüm dönemlerinde alışılmış terapötik dozlarda olma şartıyla kısa süreli olarak kullanılabilir. Fakat yüksek dozlarda ise devamlı kullanımı yeni doğan bebekte ölümcül böbrek hastalığına, annede ise anemiye neden olabilmektedir; ancak bunun haricinde gebelerde güvenle kullanılabildiği bilinir.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz.