Haber Odak

Oruç Reis Antalya Limanına Döndü

Oruç Reis Antalya Limanına Döndü
143 views
13 Eylül 2020 - 12:17

Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalarını sürdüren ve Yunanistan ile gerilimi tırmandıran Oruç Reis, Antalya Limanı’na döndü. Oruç Reis Nato aracılığı ile başlayan müzakereler çerçevesinde müzakereler sonucuna göre çalışmalarına devam edebilir.

Ortalama bir ay gibi bir süre içerisinde Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar yapan Oruç Reis, Antalya Limanına döndü. Yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik bir alanı tarayan Oruç Reis sismin araştırma gemisi, Nato aracılığı ile başlayan müzakereler nedeniyle araştırmalarına ara verildiğini açıklandı.

25 Eylül’e Kadar Araştırma Sürecekti

Oruç Reis, proje sahasında 10 Ağustos’ta başlattığı araştırma faaliyetleri kapsamında yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik bir alanda sismik veri topladı. Proje kapsamında taranması planlanan toplam alan büyüklüğü 15 bin kilometre olarak öngörülüyordu. Oruç Reis’in ilk aşama faaliyetlerinin tamamlanması için 25 Eylül’e kadar bölgede faaliyetlerine devam etmesi bekleniyordu.

Savaş Gemileriyle Korunuyordu

İki ülke askeri heyetleri arasında NATO karargahında yapılan ve “Ayrıştırma Usulleri”nin ele alındığı teknik toplantıda askeri unsurlar arasındaki muhtemel müdahalelerin engellenmesine yönelik tedbirler görüşülmüş ve müteakip toplantının önümüzdeki günlerde yapılması kararlaştırılmıştı. Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Ataman ve Cengizhan yardımcı gemileriyle birlikte bölgede son bir aydır yürüttüğü faaliyetler, Türk donanması refakatinde gerçekleştirildi. Oruç Reis’e 8 savaş gemisi eşlik etti.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları