Haber Odak – Habere Odaklan

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Ofsayt nedir? Ofsayt Nasıl Olur?

Ofsayt nedir , En basit ifadeyle ofsayt, top ileriye doğru oynandığında önünde olmaktır. Kural, hücum eden bir oyuncunun kaleci ve defans oyuncularını haksız yere engellemesini önlemek için vardır.

Ofsayt nedir? Ofsayt Nasıl Olur?
20 views
18 Kasım 2022 - 15:35

Ofsayt kararlarına giren birkaç özellik var. Örneğin, ofsayt olmanın kriterlerinin bir kısmı, oyuna aktif olarak katılıp katılmadığınızdır. Eğer hareketsiz duruyorsanız veya sadece izliyorsanız, yan tarafta sayılmanız daha olasıdır.

Diğer ana faktör, top oynandığında bir hücumcunun kaleye ne kadar yakın olduğudur. Çok uzaktalarsa, ne yaparlarsa yapsınlar ofsayt olarak kabul edilemezler.

Ofsaytı anlamak ilk başta biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak biraz pratikle ikinci doğa haline gelecektir.

Bir oyuncunun ofsayt olup olmadığına kim karar verir?

Bir oyuncunun ofsayt olup olmadığına kim karar verir ,Ofsayt, dernek futbolu sporunda kullanılan bir terimdir. Oyun Kurallarına göre ofsayt pozisyonunda olan bir oyuncunun oyuna müdahale etmesi durumunu anlatmak için kullanılır.

Ofsaytın ne olduğu ve kararı kimin verdiği konusunda birçok yanlış anlama var. Aslında kararı verebilecek üç kişi var: hakem, yan hakem ve yardımcı hakem.

Hakem, tüm oyuncuların Oyun Kurallarından haberdar olduğundan ve bunların düzgün bir şekilde uygulandığından emin olmaktan sorumludur. Yan hakem ofsayt pozisyonundaki oyuncuları işaretlemekten ve yardımcı hakem bir faul veya ofsayt olayı olduğunda hakemi bilgilendirmekten sorumludur.

Ofsayt olarak görülmekten nasıl kaçınabilirsiniz?

Oyun sırasında ofsayt olarak görülmemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, top oynanırken doğru yönde koştuğunuzdan emin olun. Topa sahip oyuncuya doğru koşuyorsanız, ofsayt olarak adlandırılma olasılığınız daha yüksektir. Topa sahip olan oyuncu ile sahanın aynı tarafında kalmaya çalışın, böylece onların oyununa müdahale etmezsiniz. Ayrıca hakeme ve pozisyonlarına da dikkat etmelisiniz; orta saha çizgisine yakınlarsa, çok ileri koşarsanız ofsayt aramaları daha olasıdır. Son olarak, topu oynamaya veya durdurmaya çalışan rakip oyunculara müdahale etmediğinizden emin olun. Yollarına çıkarsanız, büyük olasılıkla ofsayt olarak çağrılacaksınız.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.