Anlık, Doğru, Güncel Haber Odak

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir?
97 views
08 Ağustos 2022 - 14:12

Nefes Darlığı Nedir , Tıbbi olarak dispne olarak bilinen nefes darlığı, nefes almada zorluk hissidir. Duygu, kalp yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve astım dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Dispne ayrıca hamilelik, doğum ve egzersiz sırasında da ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, nefes darlığı yaşamı tehdit etmez ve yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi ile yönetilebilir.

Nefes darlığının ana semptomu, yeterince hava alamama hissidir. Bu, insanların nefes nefese kalmasına veya hızlı sığ nefesler almasına neden olabilir. Diğer semptomlar hırıltı, göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı (taşikardi) ve baş dönmesi veya bayılmadır. Nefes darlığının şiddeti hafiften çok şiddetliye kadar değişebilir ve günlük aktivitelere müdahale edebilir.

Nefes Darlığı Belirtileri Nedir?

Nefes Darlığı Belirtileri Nedir , Nefes daralması olarak da bilinen nefes darlığı, zor veya zor nefes alma hissidir. Birçok farklı hastalık ve duruma sahip kişilerde ortaya çıkabilen yaygın bir semptomdur. Nefes darlığı, hafif bir rahatsızlıktan yaşamı tehdit eden bir acil durumun göstergesine kadar değişebilir.

Tıbbi olarak dispne olarak adlandırılan nefes darlığı, çeşitli tıbbi durumların neden olabileceği yaygın bir semptomdur. Tipik olarak nefes almada zorluk hissi veya hızlı ve yüzeysel nefes alma hissi olarak tanımlanır. Bazı insanlar da boğulma hissi bildirir. Nefes darlığının şiddeti hafiften hayati tehlikeye kadar değişebilir. Nefes darlığına göğüs ağrısı, öksürük ve hırıltılı solunum gibi diğer semptomlar eşlik edebilir. Kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve astım gibi bir dizi tıbbi durumdan kaynaklanabilir. Tedavi altta yatan nedene bağlıdır. Bazı durumlarda tedavi, bronkodilatörler veya steroidler, cerrahi veya oksijen tedavisi gibi ilaçları içerebilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.