Haber Odak

Milyonların İzlediği Muhteşem Yüzyıl Oyuncularına Uçuk Tazminat

Milyonların İzlediği Muhteşem Yüzyıl Oyuncularına Uçuk Tazminat
87 views
30 Ekim 2020 - 22:42

Muhteşem Yüzyıl Dizisi Bitti! Ancak Yankıları Hala Devam Ediyor! Rekor Tazminat Ödenecek

Herkesin severek izlediği Muhteşem Yüzyıl dizisinde başrolde oynayan oyuncuların resimlerini izinsiz bir şekilde reklam kampanyası içeriğinde kullanan Doğan TV Dijital Platform İşletmeciliği A.Ş tazminat ödemek zorunda kalacak. Dizede rol alan toplam üç oyuncuya ve dizi yapımcısına bir buçuk trilyon maddi tazminat ve 15 bin TL manevi tazminat ödemesi gerekecek. Bu oyuncular arasında Halit Ergenç, Meryem Sarah Uzerli ve Okan Yalabık yer alıyor. Çünkü reklam kampanyasında bu üç oyuncunun fotoğrafları yer alıyor. 

Dizi Oyuncuları İzin Alınmadan Fotoğraf Kullandıkları İçin Tazminat İstedi

Sözcü Gazetesinden Hayati Arıgan’ın sunmuş olduğu habere göre dizi oyuncuları ve yapım şirketi Doğan TV ve Teknosa firmalarının popülerlik kazanmak amacı ile kendi fotoğraflarının pazarlanması ve izinsiz resim paylaşımı gerekçesi ile bu firmalardan tazminat talebinde bulunduğunu belirtti. Maddi ve manevi haklarının hasar gördüğünü belirten üç oyuncu tazminat davası için mahkemeye başvurdu. 

Tarih İçerikli Karakterler Kullanılamaz!

Doğan TV ve Teknosa şirketleri fotoğrafta yer alan kişilerin delil sunmalarını ve tarihi kişiliklerin karakter kullanımının mümkün olmadığını mahkemeye sundukları dilekçe ile belirttiler. Şirketler fotoğrafta yer alan kişilerin haklarının mağdur olmadığını, kötü amaçlı bir kullanım yapmadıklarını da belirtti. Suçlamaları kabul etmediklerini mahkemeye sundukları dilekçede beyan ettiler. Şirketler davanın reddi hakkında ısrarcı davrandı fakat mahkeme sonlanmadı. 

Muhteşem Yüzyıl Davayı Kazandı

İstanbul Sinai Haklar Mahkemesinde görülen davaya her iki tarafın da avukatı katıldı. Hakim bugün görülen davada kararı açıklayarak hakları mağdur edilen Muhteşem Yüzyıl oyuncularını haklı bulduğunu bildirdi. Mahkeme dizide yer alan Halit Ergenç, Meryem Sarah Uzerli ve Okan Yalabık için ayrı ayrı 300 milyar maddi tazminat, 5 bin lira da manevi tazminat kararında bulundu. Aynı şekilde dizi yapımcısına da 600 bin TL maddi tazminatın ödenmesi gerektiği beyanında bulundu. 

Toplam 1 milyon 515 TL tazminatın iki taraf tarafınca 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile faizi ile ödemesi gerektiği de mahkeme tarafından bildirildi. Belirtilen tarihe kadar mahkemede sunulan rakam ödenmezse o tarihten itibaren faizi ile verileceği açıkça beyan ediliyor. 

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları