Haber Odak

Milyonların Gözü Koronavirüs Aşısındayken Sağlık Örgüt’ünün Verdiği Tarih…

Milyonların Gözü Koronavirüs Aşısındayken Sağlık Örgüt’ünün Verdiği Tarih…
193 views
04 Eylül 2020 - 10:47

Dünya Sağlık Örgütü’nden korona aşısı açıklaması: Gelecek yılın ortasına kadar yaygın bir aşılama görmeyi beklemiyoruz.

Virüs kendini göstereli nerdeyse 1 yıl olacak. Milyonların gözü ise koronavirüs aşısında. Hepimiz belki bir umut aşı bulundu, bulunacak hayali ile kapana kısılmış şekilde hayatını sürdürürken, Sağlık Örgüt’ü pekte iç açıcı olmayan bir tarihle karşımıza geldi.

Çalışmalar hala devamlılığını sürdürürken Sağlık Örgüt’ünden son dakika açıklaması geldi. DSÖ sözcüsü Harris, “Gelecek yılın ortasına kadar yaygın bir aşılama görmeyi beklemiyoruz” dedi.

Harris, Kovid-19 aşısının etkisi ve güvenliği konusunda titiz kontroller yapılmasının önemine işaret ederek, “Bu aşama (Faz III klinik denemeleri), daha uzun sürmeli. Çünkü, aşının gerçekten ne kadar koruyucu ve güvenli olduğunu görmemiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya 1 Ay Vaad Ederek Bizleri Umutlandırmıştı

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Covid-19 aşısının bulunduğunu müjdelemesinin ardından aşı ile ilgili kamuoyuna yeni bilgiler aktarılmıştı. Önce Rusya’daki sağlıkçılara uygulanacağı duyurulan aşının sivil halka ne zaman uygulanacağı ile ilgili soru işaretlerini gideren Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü Direktörü Aleksandr Gintsburg 16 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada net bir tarih vermişti.

Sivillere Uygulanması 3 Aşamada Gerçekleşecek

Putin’in ‘Sputnik-V’ adı ile duyurduğu aşının aşamalar ile halka uygulanacağını söyleyen Gintsburg, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı doğrultusunda ilacın üretim kapasitesinin arttırılması yönünde maddi destek sağlanarak kapasite artırımına gidiliyor. Aşının sivillere uygulanması 3 aşamada gerçekleşecek. Aşı üretimi devam ederken kaydı bulunanlara aşı uygulanacak. Bu süreç 7 ile 10 gün arasında gerçekleşecek. Üretilen fazla aşılar ise halka uygulanacak. Bu ise 3 hafta ile 1 ayı bulabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Sonuçlar Başarılı

İlk parti üretiminin tamamlandığını belirten Gintsburg, aşıda başarılı sonuçlar alındığını ve hasta olan genç bir kıza uygulanan aşıdan sonra genç kızın bağışıklık sisteminde gelişim olduğunu, bu hastanın kendini iyi hissettiğini ve yüksek oranda antikorlar kazandığını söylemişti. Aşının tescilinden sonra hükümetin yasal düzenlemelere devam ettiğini de aktaran Gintsburg, üretimde ise maksimum vardiya sistemine geçildiğini söylemişti.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları