Haber Odak – Habere Odaklan

Mide Kanseri Belirtileri ve Sebepleri

Mide Kanseri Belirtileri ve Sebepleri
32 views
18 Kasım 2022 - 19:07

Mide kanseri şekilde bilinen bu rahatsızlık çeşidi genel şekilde yinetik sebeplerden kaynaklı ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklı kaynaklanabilmektedir. Özellikle belirtmek gerek görülürse Çin, İrlanda ve Japonya’da bu rahatsızlık oldukça sık görülür. Hem erkek insanlarda hem kadın insanlarda bu kansere yakalanma rakamları son derece yüksektir. Ancak kadınlara göre erkek insanlarda mide kanseri riski daha yüksektir. Bu kanser türü genellikle 60 beraberinde 70 yaş grubunu tehdit etmektedir.

Mide kanserinin bulgularına gelecek olursak ekonomik şeklinde der gelirlilik, negatif çevre, diyet, gastrit hastalığı, mide polipi rahatsızlığı olanlar ve kan grubu şekilde A kan grubunu taşıyanlar da mide kanseri daha sık görülmektedir.

Mide kanserinin bazı bulgularına gelirsek karın üzerinde mide kısmında ve onun etrafında var olan kısımlarda hastalık hissi, hızlıca çok kilo kaybı, Bulantılar ve umsalar, tüketmek sonra da midede şişkinlik ve yanma, tüketmek yerken erkenden doyma hissi, iştahsızlık mide kanseri bulguları arasında bulunmaktadır.

Mide Kanseri ve Teşhis Evresi

Mide kanserinin teşhis edilmesi ikiye ayrılır. İlki mide filmi şekilde çift karşıtlıklı baryumlu mide grafiğinin çekilmesi. Diğer teknik ise endoskopidir. Endoskopi tekniğinde ucunda kamera olan ne bir boru ağız içinden mideye doğru yönlendirilmektedir. Teşhis koymakta kullanılan en etkili teknik ise endoskopi tekniğidir. Bu teknik kapsamında uzman doktor ile mide tabakasının tam olarak görüp kanser riski taşıdığını düşünmüş olduğu dokulardan parçalar alınmaktadır. Bu parçalar da biyopsi bazında incelenir. Mide kanserine yakalanmamak için mutlaka sigara içilmemesi, alkol yenilmemesi, mangal ve döner benzeri kızartmaların tüketilmemesi ve fast food ürünlerin yenilmemesi gereklidir. Bunlara ek olarak sıvı tüketimindeyken su ve ayran benzeri sağlıklı içeceklerin tercih edilmesi gerekir. Meyve ve sebzelerin tüketilirken mevsimlerinde olduğuna mutlaka dikkat edilmesi gereklidir.

Mide Kanseri Tedavi Tipleri

Mide kanserinin tedavi tekniklerine gelirsek ameliyat şekilde midenin tümü ya da bir kısmının mideyi çevrelemekte olan bir kısım doku ve lenfs bezleri ile çıkarılması prosedürüdir. Bu prosedür gerçekleştiriliyorken ise belirleyici olan en önem arz eden etken kanserin büyüklüğü ve lenf bezlerine ve çevre organlara geçip geçmediğidir.

Kemoterapi de kullanılmakta olan tedavi teknikleri arasındadır. Bu prosedürde operasyondan önce, operasyondan sonrasında ve rahatsızlığın ileri evrelerinde kullanılmaktadır. Kimyasal tedavinin uygulanması beraberinde kararı tıbbi onkoloji hekimları veriyor. Bu rahatsızlık lakin son derece ilerlemiş durumda ise kemoterapi ile yaklaşık şekilde 9 ila 9 ay arasında, kemoterapisiz ya da alternatif tedavi teknikleri beraberinde 5 ay cibulunmaktadırında yaşam vakti elde edilebiliyor.

Radyasyon tedavisinde ise genelde operasyondan sonrasında ve rahatsızlığın erken evrelerinde kullanabilmek mümkündür. Lakin rahatsızlık ileri düzeylerdeyse ve ameliyat olamayan hastalarda mide kanserine göre tıkanma, kanama durumu bulunmaktadır ise radyasyon tedavisi kullanabilmek mümkündür.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.