Haber Odak

METABOLİK CERRAHİ NEDİR? ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI NEDİR?

METABOLİK CERRAHİ NEDİR? ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI NEDİR?
123 views
24 Şubat 2020 - 16:00

Metabolik cerrahi nedir? Şeker hastalığı Ameliyatı Nedir? Şeker hastalığı Ameliyatı nasıl yapılır? Şeker hastalığından kurtulmak mümkün mü? İşte merak ettikleriniz ve daha fazlası yazımızın devamında… 

Şeker hastalığı,kilo fazlalığı, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden hastalıklar tablosuna Metabolik Sendrom , metabolik sendromunu gideren ameliyatlara metabolik cerrahi denir.

Şeker hastalığının   bilinen klasik tedavi yöntemi, eğitim + diyet + egzersiz + ilaç kullanımıdır.  Bu klasik tedaviyi uygulamayan veya uyguladığı  halde kan sekeri regülasyonu olmayan Tip 2 Diyabet hastaları için en etkili tedavi yöntemi metabolik cerrahidir.Şeker hastalığı  vücut kitle indeksiden bağımsız tip 2 diyabet hastalarına kapalı yöntem  ile ameliyat uygulanmaktadır.Metabolik cerrahinin temel felsefesi ameliyatla ince bağırsağın başlangıç kısmı ile son kısımlarının yeri değiştirilerek mevcut  insülin hormonlarının hücre düzeyindeki etkinliğini aktif hale getirmektir. Bu sayede hasta hem diyabet ilacı almaktan kurtulur hemde şekere bağlı doku hasarları önlenmiş olur..Metabolik cerrahi ile seker hastalığından kurtulma  oranı yüksektir.

Metabolik cerrahide en cok uygulanan iki yöntem vardır.İleal interpozisyon ve Transitbipartisyon operasyonlarıdır. Bunun dışında  bazı hastalarda SADI-S, DJB, Baypass vb operasyonlarda uygulanır.

 

OP. Dr. SERVET TALİ 

drstali76@hotmail.com

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. Ayva Sohbet Ecza Deposuİnstagram Kullanıcı adları