Anlık, Doğru, Güncel Haber Odak

Menopoz Doğal Yollarla Nasıl Geciktirilir

Menopozu geciktirmek her kadın tarafından istenen bir olgudur. Menopozu doğal yollarla geciktirmek için bir dizi doğal ve sağlıklı yol vardır. Bu yazımızda “menopoz nasıl geciktirilir” diyenler için menopozu geciktirmek için doğal ve kanıtlanmış yolları paylaşacağız.

Menopoz Doğal Yollarla Nasıl Geciktirilir
62 views
07 Ağustos 2022 - 13:48

Menopoz, kadınlarda yumurta oluşumunun ve kadınlık hormonlarının salgılanmasının azalması ve bir müddet sonra tamamen sona ermesi demektir. Menopozun belirtileri arasında; adet düzensizliği, sıcak basması ve ruh hali değişimleri gibi durumlar vardır. Ancak iyi olan bir şey var ki menopozu ertelemenin bazı yolları vardır. İşte sizin için hazırladığımız menopozun nasıl geciktirileceği hakkında ipuçları:

Menopoz Nasıl Geciktirilir?

1. Sigarayı Bırakın

Erken menopozu geciktirmek için sigarayı bırakın. Sigara kullanımı, kan dolaşımını kısıtlarken bu sınırlamayı telafi etmek için de kan basıncının yükselmesine neden olur. Sigara içmek, yumurtalıklarda bulunan yumurtaları erken yaşlandırarak üreme organlarını da etkiler.

2. Doğru Beslenin

Soya ve tam tahıl gibi fitoöstrojen içeren gıdaları tüketin. Menopoz, östrojen hormonu çarpıcı bir şekilde azaldığında belirgin hale gelmektedir. Fitoöstrojenlerin tüketilmesiyle vücuttaki östrojen düzeyleri korunarak doğal hormon üretimi canlanır ve menopoz riski önemli ölçüde azalır.

3. Düzenli Egzersiz Yapın

Kan akışı ve bağışıklık sistemini normal tutmak için düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz yoluyla çalışan vücut fonksiyonları, vücudun hormon üretimini arttırır. Böylece östrojen üretimi ve serotonin seviyeleri normalden daha uzun bir süre normal düzeylerde kalır.

4. Bol Antioksidanlı Gıdalar Tüketin

Menopoz, yaşlanmanızın bir işaretidir. Başka bir deyişle menopoz yaşamınızdaki bir dönüm noktasıdır. Çilek, zeytinyağı, brokoli, biber vb. gibi antioksidanlar açısından zengin gıdaları tüketerek menopozu geciktirebilirsiniz. Vücudunuzdan toksinleri atın ve yaşlanma belirtilerini de mümkün olduğunca erteleyin.

4. Kendinizle Barışık Olun

Vücudunuzun değişimlerini kucaklayın. Erken menopozu başarıyla geciktirdiğiniz halde menopozun belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Ara sıra yaşanan sıcak basması ya da ruh hali değişimleri yüzünden utanmayın. Bu değişikliklerin kadın olmanın bir parçası olduğunu ve birçok yararla birlikte yeni bir hayat evresine girdiğinizi fark edin.

Bu yazımızda sizlerle “menopoz nasıl geciktirilir” sorusunun cevabını paylaştık. Menopoz her kadının bir gün yaşayacağı doğal bir olgudur. Yukarıda paylaştığımız yöntemleri takip ederek menopozu belli bir süre geciktirebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.