Haber Odak

Maske Takarak Korona Virüsü’nden Korunulabilir Mi?

Maske Takarak Korona Virüsü’nden Korunulabilir Mi?
289 views
04 Şubat 2020 - 23:47

Çin’i etkisi altına alan ve 400’den fazla kişinin ölümüne neden olan Korona virüs’ü salgını, tüm dünya ülkelerini kırmızı alarma geçirdi. Maske kulllanılarak virüsten korunmak mümkün mü soruları ise tüm insanlar tarafından merak edilen konular arasına girdi. Maske takarsak virüs bulaşmaz mı? Korona virüsünden nasıl korunulur? İşte detaylar…

Çin’in Vuhan şehrinden ortaya çıkan virüs olan Koronavirüsü, bir çok ülkede yayılmalara başlayınca insanlarda virüsten korunabilmek için maske ile sokağa çıkmaya başladı. Toplu insanların bulunduğu alanlarra ve sokağa çıkarken sürekli olarak maske takarak dışarı çıkan insanlar gerçekten bu maskelerin korona virüsünden korunmak için yeterli mi veya işe yarıyor mu merak etmeye başladı. Bazı evcil hayvan sahipleri köpeklerini dolaştırmaya çıkarken onların ağızlarına da maske takıyor.

Uzak Doğu ülkelerinde maske kullanımı yıllardır yaygın. Bazı insanlar toplu taşıma araçlarında hastalık kapmamak için, bazıları da kronik hava kirliliğine karşı bunu kullanıyor. Uzak Doğu dışındaki ülkelerde ise dışarı çıkarken maske takmak pek rastlanan bir durum değil.Bu maskelerin insan sağlığı konusunda ve virüsler konusunda fayda sağlayıp sağlamadığı ile ilgili bir çok uzman görüşlerini paylaştı. İşte o görüşler.

Uzmanların Maske İle İlgili Açıklaması

Korona Virüsünden maske takılarak korunmak mümkün mü? İşte tüm insanların merak ettiği ve araştırdığı konu bu. Bu konu ile ilgili uzmanlar sürekli fikir ve araştırmalarını paylaşıyor.

ABD merkezli bilim haberleri sitesi Live Science’a konuşan Vanderbilt Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. William Schaffner, sıradan ameliyat maskelerinin koronavirüse karşı etkili bir koruma sağlamadığını söylüyor.

Virüse karşı koruma sağlayan maske türü ise N95 olarak bilinen bir tür. Maske adını, havadaki küçük parçacıkların en az yüzde 95’ini filtrelemesinden alıyor.

Bu, ameliyat maskelerinden daha kalın ve kullanımı kolay olmayan bir maske.

Schaffner bu nedenle şu aşamada N95 maskelerinin halk tarafından kullanılmasını tavsiye etmiyor.

Maske Takarken Boşluk Kalmamalı

N95 maskelerinin etkili olması için takıldıktan sonra kontrol edilmesi ve maske ile yüz arasında en küçük bir boşluk bile kalmadığından emin olunması gerekiyor.

Schaffner, maskeyi bu şekilde takmanın nefes almayı zorlaştırdığını, insanın nefes vermek için bile çaba sarf etmek zorunda olduğunu, maskenin içinin nemlendiğini ve genel olarak klostrofobik bir his yarattığını belirtiyor.

Bu tür maskeler, virüs taşıdığı düşünülen hastalarla ilgilenen doktorlar tarafından kullanılıyor.

Schaffner “Bu maskeyi ihtiyaç duyduğumda yarım saat takabiliyorum. Fakat sonra karantina odasından çıkıp, biraz nefeslenme ihtiyacı duyuyorum. İşe ancak ondan sonra devam edebiliyorum” diyor.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları