Haber Odak – Habere Odaklan

Mantar Hastalıklarını Tamamen Önleyin

Mantar Hastalıklarını Tamamen Önleyin
10 views
18 Kasım 2022 - 19:01

Eski günlerden beri ta ki bu güne kadar olan zamanda en çok görülen deri bulaşmalarının başında mantar rahatsızlıkları gelmektedir. Bu hastalığa yakalanmış olan insanlarda büyük problemler da gelebilmektedir. Pek aşırı çeşidi olan mantar rahatsızlıklarından korunabilme amacı beraberinde bazı önlemler bulunmaktadır.

En sık rastlanılmakta olan deri enfeksiyonları içinde var olana yak mantarı genel şekilde ayak parmaklarının arasında oluşmaktadır. Deride soyulmalar renk değişimleri, kaşıntılar, kızarıklıklar biçiminde olan bu ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde bazı bulaşmalarında oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Ayağın Yüzeyine Kadar Ulaşabilir

Ayağın bir kısmında oluşan ayak mantarı kaşınma nedeni beraberinde ayağın yüzeyine kadar ulaşabilmektedir. Tedavi edilebilmesi için dek esinlikle şahsi bakıma özsen gösterilmeli ve hekimin vermiş olduğu merhemin derli toplu olarak kullanılması ehemmiyet arz eder.

Ayağın bir kısmında oluşan mantar kaşınma sebebi beraberinde ayağın yüzeyine kadar ulaşabilmektedir. Tedavi edebilme amacı beraberinde kesinlikle daha değişik ilaçlara yönelmemeli sağdan soldan duyma teknikler uygulanmamalıdır.

Ayak mantarını engellemek için ayaklar derli toplu olarak yıkanmalı ve dikkatli olarak kurutulmalıdır. Temiz ve pamuklu çorapları tercih yapmalısınız. Dar, hava almayan ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Nemli ve karanlık ortamları benimseyen mantarlar tıpkı ayaklarımızda da olduğu benzeri ellerimizde, ellerimizin parmak aralarında olabilir. Bunlara ek olarak aşırı daha çabucak de büyüyebilirler. özellikle belirtmek gerekirse eli suda uzun vakit süresince kalan insanlarda görülebilmekte olan bu mantar, kızarıklık ve kaşıntı ile kendisini belli edebilmektedir.

El Mantarını Önlemek

El mantarını engelleme amacı beraberinde ellerin uzun vakit süresince suda kalması engellenmelidir. Bundan sonrasında sudan çıkarıldığında eller son derece güzsel olarak kurutulmalıdır.

Genel şekilde bir başka birinden geçen ve kuaföre, berber benzeri ortamlardaki hijyenik olmayan atletlerden bulaşabilen saç kıran tedavi edilmediği takdirde son derece geçici ya da kalıcı olarak kelliğe neden olabilen mantarlardandır.

Saç derisinde oluşabilen çok kaşıntılar, saçlardaki nadirlikler, döküntüler ve kısmi şekilde kellik şekilde kendisini gösterebilen bu rahatsızlık da yalnızca saçlarda değil de sakallarda ya da bıyıklarda da oluşabilir. Belirtilere rastlanıldığı takdir de mutlaka hekime gidilmelidir.

Saç Mantarını Önleme

Saç mantarını önleyebilme amacı beraberinde saç akımına oldukça dikkat edilmesi önemlidir. Gidilmekte olan kuaför ya da berberlerdeki çeşitli hijyen bilhassa gözlemlenmelidir ve bir başka birinin saç aletinin kullanılmaması gereklidir. Lakin kullanılacaksa da steril edilmesi ehemmiyet arz eder. Genel Tırnak mantarına gelirsek genelde ayak tırnaklarında ortaya çıkan bir tür mantar türü olan tırnak mantarı da fotoğraf şekilde güzel değildir ve acı veriyor. Tırnaklarda renk değiştirerek başlamakta olan bu tırnak mantarı fark edilemez ve tedavi edilemez ise zamanla tüm ayağın yüzeyini kapsayabilir. Tırnaklarda matlık, renk değişimi ve kalınlaşmalar olan tırnak mantarlarında zamanla tırnakların tamamıyla yerinden çıkmasına dahi sebebiyet verebilmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.