Haber Odak

LoL Fps Arttırma Yolları !

LoL Fps Arttırma Yolları !
19 Mart 2020 - 21:14

Ülkemizde ve Dünyanın diğer ülkelerinde de oldukça yaygın olan bir moba oyunu olan “League Of Legends” gün geçtikçe popülaritesini arttırıyor ve oyuncu kazanmaya devam ediyor. 27 Ekim 2009’da oyunu ilk çıkardıklarında ise oyuncu kitlesi şimdikine oranla çok daha küçük bir topluluktan oluşuyordu. İşte tam olarak 9 yılda müthiş bir yol kat edip benzeri olan moba oyunlarının arasından sıyrılmayı başarıp, her geçen gün daha da fazla kazanç eden oyunun yapımcı firması Riot Games oyunu ilk çıkardıkları anda ne bu yükselişi tahmin edebiliyor, ne de oyunlarına gerekli yatırım yapabiliyordu.

Günden güne gelişmeye başlayan oyun, sezonlar geçtikçe içerik ve seçenekler açısından zenginleşiyor ve her türlü oyuncu kitlesine hitap etmeye çabalıyordu. Bunun yanı sıra da çok doğal bir şekilde oyun grafiksel anlamda kendi çapında devrimler, çağlar atladı. İşte tam olarak bazı oyuncular için sorun çıkarmaya başlayan kısımlardan biri grafik yeniliklerinin oyunun sistem gereksinimlerini yükseltmesi ve buna paralel olarak rekabetin yüksek olduğu çok oyunculu bir moba oyununda, karşılaşılınca mücadele etmeyi imkansızlaştıracak düzeyde fps düşüşleri yaşanmaya başladı. Fps yani “Saniyelik Görüntü Sayısı ya da çerçeve oranı” bilgisayarın çalıştırdığı herhangi bir programda sağlıklı görüntü almanıza yarayan bir frekans sistemidir.

Tam olarak da bu noktada size edebileceğimiz bazı yardımlar var. Öncellikle kendi bilgisayarımızda yapabileceğimiz bazı değişiklikler gerçekten de hayat kurtarıcı olabilir.

1- Ekran kartı sürücülerini güncelleştirmek:

Güncellemenin öncesinde ekran kartınızın markasını ve modelini kesin olarak bilmeniz gerekiyor tabi. Bunun içinde yapmanız gerekenler şöyle:

 • Başlat + arama + çalıştır
 • dxdiag yazıyoruz ve tamama tıkladıktan sonra karşımıza ekran çıkacak.
 • Görüntü sekmesine tıklıyoruz.
 • Karşımıza çıkan yerde hem markasını, hem de modelini buradan öğreniyoruz.

2- Windows üzerinden yapabileceğiniz diğer ayarlar:

 • Öncesinde bilgisayarıma giriniz. Boş bir alanda sağ tıklayınız. Özellikler deyiniz. Gelişmiş sekmesine geliniz. Performans alanındaki ayarlar butonuna tıklayınız. En iyi performans için ayarla deyiniz. Tamam deyip çıkınız.
 • Başlangıç ayarlarından bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bunun için yine Başlat + arama + çalıştır yapıyoruz ve karşımıza çıkan boşluğa “msconfig” yazıyoruz. önyüklemeden gelişmiş seçeneklere giriyoruz ve eğer daha önce yapılmamışsa çekirdek sayısını maksimum olana ayarlıyoruz. Hizmetlerde ise gereksiz ve bilgisayarımızı yorabilecek programları devre dışı bırakıyoruz(istediğiniz zaman yeniden açabiliyorsunuz).

3- Bilgisayarınıza güvenli Cleaner programlarından birini indirip çalıştırmayı denemek:

 • Bazı durumlarda bilgisayarınız için onu yavaşlatan “Temp” dosyaları gibi etkenlerde işinize oldukça yarayabilecek bir program.

4- Game.cfg uzantılı dosya ile oyunun ayarlarını düşürmek:

 • Game.cfg oyun içi ayarlarımızın bulunduğu yerdir. Bu ayarlar en alt sistemler için ayarlanmış olup, oyunun minimum sistem gereksinimini karşılayan her bilgisayarda işe yarayacak şekildedir.
 • Dosyamızı indirmek için bu linkten: Game.cfg
 • Masaüstü+ League of Legends + dosya konumunu bul + Config + “game.cfg” yazılı dosyayı kopyalıyoruz ve herhangi bir klasörde yedeklemek adına ( ayarlardan memnun kalmazsanız veya sonuç alamazsınız eski ayarlarınıza dönmek adına ) yapıştırıyoruz.+ indirdiğimiz dosyayı Config klasörüne atıyoruz + hedefteki dosyayı değiştir
 • Bu adımdan sonra mouse ayarlarımız sıfırlanmış olabilir, çözünürlükte de kayma, yamulma, küçülme, bozulma yaşayabilir fakat ikisini de düzeltip yükselmiş Fps’iniz ile sihirdar vadisinde rakiplerinizi rahat rahat dövebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz.