Haber Odak – Habere Odaklan

İlk Türk Denizcisi Kimdir?

İlk Türk Denizcisi Kimdir?
7 views
18 Kasım 2022 - 15:49

İlk Türk Denizcisi Kimdir , İlk Türk denizcinin Çaka Bey adında bir adam olduğuna inanılıyor. 1451’de Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki Sinop kasabasında doğdu. Çaka Bey , denizciliğe korsan olarak Akdeniz kıyılarındaki gemileri yağmalayarak başladı. Daha sonra başarılı bir tüccar ve deniz komutanı oldu. 1516’da Cebelitarık’taki İspanyol kalesine karşı bir gemi filosuna liderlik etti.

Çaka Bey , Batı Afrika kıyılarını keşfetmesiyle de dikkat çekiyor. 1517’de Fas’tan Sierra Leone’ye gitti ve bu ülkeyi ziyaret eden ilk Avrupalı oldu. Ayrıca Gambiya ve Senegal’e kadar gitti. Kemal Reis, 1519’da Tunus açıklarında bir savaşta öldü.

Amerika’nın Keşfi

1492’de Columbus okyanusu maviye çevirdi ve Amerika’yı keşfetti. Peki yeni dünyayı keşfeden ilk Türk denizci kimdi? Bazıları 1509’da Rodos’tan şimdiki Venezuela’ya gidenin Kemal Reis olduğunu söylüyor. Diğerleri, 1513’te çizilen ünlü bir dünya haritasının yazarı Piri Reis’in Amerika’ya ulaşan ilk Türk olduğunu iddia ediyor. Her iki adamın da Kolomb’un denize açılmadan çok önce Yeni Dünya’ya yolculuk yaptığına dair kanıtlar var, ancak kesin kanıt henüz bulunamadı.

Keşif Çağı

Bazen Buluş Çağı olarak da adlandırılan Keşif Çağı, tarihte 15. yüzyılda başlayan ve Avrupalıların yeni toprakları keşfedip keşfettiği 17. yüzyıla kadar devam eden bir dönemdi. Yeni topraklar ve ticaret yolları aramak için sefere çıkan ilk Türk denizci Çaka Beydir. 1465 civarında Gelibolu’da doğdu ve başarılı bir Osmanlı deniz komutanı oldu. 1508’de, Şövalyeler Hastanesi’nden Rodos adasını ele geçiren bir sefere öncülük etti. 1515’te Afrika kıyıları boyunca Fas’tan batıya doğru yola çıktı ve Cape Verde’yi keşfetti. Ertesi yıl, Amerika’ya ulaştı ve bunu yapan ilk Müslüman kaşif oldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.