Anlık, Doğru, Güncel Haber Odak

Hamilelikte Kola İçmek ve Zararları

Hamile kadınlar hamilelik dönemleri boyunca birçok gıda tüketmek isterler. Hamile kadınların en çok tüketmek istedikleri gıdalardan bir tanesi de koladır. Kola içeriğindeki asit ve karbondioksit miktarı nedeniyle aşırı tüketimi halinde hamileler için zararlı olabilir.

Hamilelikte Kola İçmek ve Zararları
115 views
07 Ağustos 2022 - 13:55

Hamilelikte kola içmek, ölçülü davranıldığı sürece zararlı değildir. Hamile kadınlar hamilelik dönemlerinde daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Kola bu noktada faydalı olabilir ancak kolanın içeriğindeki kafein, hamile kadınlar için zararlıdır. Bir insan günde ortalama 200 mg kafein almalıdır ki bir bardak kola 50 mg kafein ihtiva etmektedir. Günlük olarak tükettiğiniz çay ve kahve gibi gıdalardan aldığınız kafein miktarını düşündüğünüzde, kola tüketimini buna göre sınırlandırmanız akıllıca olacaktır.

Hamilelikte Aşırı Kola İçmenin Zararları

Kolaların çoğunda kafein bulunur. Hamilelikte tükettiğiniz kafein fetüse kolaylıkla geçebilir. Küçük miktarlarda içtiğiniz kolanın karnınızdaki bebeğinize zararı olmaz ancak çok miktarda kafein, büyümekte olan bebeğinizin kan alımını azaltacak ve büyümesini etkileyecektir. Aynı zamanda düşük yapma olasılığını artıracaktır. Eğer kola içecekseniz, hamileliğiniz boyunca süt ve taze meyve suyu tüketimini es geçmeyin. Aşırı kafeinin geceleri uykunuzu etkileyebileceğini de bilmeniz gerekiyor.

Yapay tatlandırıcılar ve koruyucular, kola gibi hazır içeceklerin içerisinde bolca bulunuyor. Bu maddelerden çok miktarlarda tüketmek, hamile kadınlar için uygun değildir.

Bu yazımızda sizlerle “hamilelikte kola içilir mi, hamilelikte kola içmenin zararları nelerdir” gibi soruların ayrıntılı yanıtlarını paylaştık. Hamilelik uzun bir süreçtir ve bu süreç boyunca tükettiğiniz gıdalara özen göstermeniz hem sizin hem de karnınızdaki bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Hamilelikte kola içmek, kolanın içerdiği kafein miktarı göz önüne alındığında, fetüs için tehlikeli olabilir. Vücudunuza aldığınız kafein doğrudan karnınızdaki bebeğin kanına geçer. Bu sebeple hamilelik boyunca kola alımını olabildiğince sınırlandırmanız, bebeğinizin hayatının ileri safhalarında sorun yaşamaması için mühimdir.

Bu nedenle hamilelik boyunca kola içmekten uzak durun ve daha sağlıklı gıdalara yönelin. Bu sayede hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmamış olursunuz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.