Haber Odak

Gayrimenkul Sektöründe Korona Virüs Dönemi – Prokule Türkiye

Gayrimenkul Sektöründe Korona Virüs Dönemi – Prokule Türkiye
399 views
09 Eylül 2020 - 7:09

PROKULE TÜRKİYE Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan GÜRLEK; Korana virüs döneminde, gayrimenkul sektöründe de ciddi değişimlerin olduğunu belirtti.

Ülkeler ticari faaliyetlerin de ve gayrimenkul sektörlerinde ciddi önlemler almış durumdadır.  Dünyayı  etkisi altına alan Koronavirüs’ün küresel ölçekte etkileri sürmeye devam ediyor. Her alanda etkilerini göstermeye devam eden bu virüsün etkileri yine tüm dünyanın gündeminde yer almaya devam ediyor.

Virüsü ile yeni bir düzene girdiğimizden hiç şüphe yok. Toplumsal sağlığı ve ekonomiyi derinden etkileyen bu virüsün etkileri önümüzdeki zamanlarda daha farklı alanlarda da yansımalarını gösterecek gibi görünüyor.

Birçok ekonomik faaliyetin yavaşladığı son günlerde elbette gayrimenkul sektörü de etkilendi.

Koronavirüs salgını başlamadan önce oturma izni için konut alımındaki rakamın 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesiyle birlikte yabancılara konut satışında büyük artış görülmüştü. Ancak virüs sebebiyle yabancı vatandaşlardan da beklenen yatırımlarda azalma oldu.

Bununla birlikte özellikle son dönemlerde ülkemizde gayrimenkul sektörü toparlanmaya başlamış ve alım-satım işlemleri artış göstermişti. Elbette Covid-19 virüsünün etkisi ile gayrimenkul yatırımı, alım satım gibi işlemler ikinci plana itilmeye başlandı diyerek Gökhan Gürlek devam etti.

Virüs Gayrimenkul Sektöründe Neleri Değiştirecek

Mülk alım satım işlemlerinde neredeyse ilk kez karşılaşılan durumlardan biri alıcı ve satıcının fiziksel olarak bir araya gelmeden uzaktan kararlar alması oldu. web tapu ile pek çok işlem online olarak yapılabilmekte olup değerleme firmaları da bu sistem ile uzaktan bağlanarak bazı incelemeler yapabilmektedir. Tüm sektörleri etkileyen bu virüsün ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla da önlemler alınmaya devam ediyor. Sektör ayrımı yapılmaksızın tüm sektörler için düzenlemeler yapılmaktadır.

Emlak sektöründe bir duraklama dönemi yaşanmaması için alınan tedbirler de bulunmaktadır. Bu tedbirlerden biri de 500.000 TL’nin altındaki konutlar için kredilendirilebilir miktar %80’den %90’a çıkarılmasıdır. Bununla birlikte asgari peşinat ise %10’a düşürülmüş olmasıdır.

Gayrimenkul sektöründe koronavirüs salgını sonrasında hızlı bir toparlanma süreci yaşayacağı yönünde, uzmanlara göre tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüsün ardından gayrimenkul sektörünün tekrar güvenli liman olması bekleniyor. Bununla birlikte gayrimenkul sektöründe dijitalleşmenin artacağı ön görüler arasında yer alıyor.

Korana virüsün yok olması çözümünün bulunması ile piyasaların normale döneceğini gayrimenkul taleplerinin tekrar artacağını düşünüyorum.

Prokule Türkiye Hakkında

PROKULE TÜRKİYE GAYRİMENKUL YATIRIM DANIŞMANLIK Gökhan Gürlek ve Hasan Gürlek tarafından 2017 yılında kurulan gayrimenkul geliştirme faaliyetlerinin yanında inşaat, danışmanlık ve müşavirlik hizmetleri sunuyor.

Türkiye’nin önde gelen genç iş adamları arasında yer alan Gökhan Gürlek ve Hasan Gürlek geçmişe dayalı gayrimenkul sektöründeki kazanmış oldukları tecrübeleri ile ”profesyonel gayrimenkul danışmanlığını” Başkent Ankara’da profesyonel kadroları ile hizmet vermektedirler.

Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde en önemli sektörler arasında yer alan gayrimenkul yatırım uzmanlığının Türkiye’de gelişmesinde öncü olan PROKULE TÜRKİYE GAYRİMENKUL YATIRIM DANIŞMANLIK, yatırımcıları en doğrusuna yönlendirme konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Gayrimenkul Sektöründe Profesyonellik, Doğruluk, Dürüstlük İlkelerine Dayanarak “Yer Gösteren Değil, Yol Gösteren” Olmayı Kendilerine Prensip Edinmişlerdir.

”GAYRİMENKUL YATIRIMLARINDA PROFESYONEL GÜÇ”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları