Haber Odak – Habere Odaklan

Format Atmadan Önce Ne Yapılmalıdır?

Format Atmadan Önce Ne Yapılmalıdır?
0 views
16 Ocak 2023 - 22:17

Bir bilgisayar format atmak günümüzde neredeyse artı çocuk oyuncağı haline gelmiştir. Büyük bir rahatlıkla bilgisayarlara format atabiliyor ve format attıktan sonra da işlemlerimizi yapabiliyoruz. Ancak format atmayı bilmek her zaman bizlere iyi sonuçlar doğurmamaktadır. Format atmadan önce format işlemini ne amaçla yapacağınızı iyi kestirmeniz ve bu amaç doğrultusunda gerçekten format atmaya gerek var mı? Bunun cevabını doğru bir şekilde vermelisiniz. Örnek vermek gerekirse sisteminize bir virüs bulaştı ve format atarak virüsü silmek istiyorsunuz. Format esnasında çoğu kişi C diskine format atar ve D diskinde yedeklerini saklar. Ancak virüsün D diskine de bulaşmış olma ihtimali var. Bu yüzden format atsanız dahi tekrar yedeklerinizi kurarken virüsü C diskine yeniden bulaştırmış olacaksınız ve format işlemi boşuna yapılmış olacak.

Her İşletim Sistemini Kurmayın

Yine çevrenizden duyduğunuz her işletim sistemini bilgisayarınıza yüklemeyin. Format atmak aynı zamanda yeni bir işletim sistemi kurmaktır. Format CD’sinin içerisinde hangi işletim sistemi var ise onu kurarsınız. Eğer bilgisayarınızın donanımsal özellikleri çok iyi değilse Windows 8 işletim sistemini veya Windows 7 sistemini kurmanız mantıksız olur. Bu durumda Windows XP kurmanız yeterlidir. Eğer sistem özellikleriniz iyiyse Windows 10’a kadar kurulum yapabilirsiniz. Her hangi bir sakıncası olmaz. Tabi format atma aşamaları her işletim sisteminde değişim gösterebilmektedir bu yüzden format esnasında bilmediğiniz durumlar olursa internetten araştırmalısınız.

Sürücülerin Kontrollerini Gerçekleştirin

Yine format atmadan önce kullanıcıların en sık yaptığı hataya değinecek olursak genellikle format öncesi sistemde bulunan kart sürücülerinin isim ve modelleri alınmamaktadır. Bazı durumlarda bazı kartların örneğin ses kartı veya ekran kartı gibi kartların sürücüleri her işletim sistemi ile uyumlu olmayabiliyor ve her işletim sistemi ile uyumlu olmadıkları için örneğin XP kullanıcısı Windows 7 sistem kurduğu zaman bilgisayarından asla ses gelmiyor. Sonra forum sitelerde Windows 7 uyumlu XXX sürücü şeklinde konular görüyoruz. Bu nedenle önce sürücü isimlerini gösteren bir yazılım ile isimleri öğrenin forumlardan araştırmalarınızı yapın eğer yeni kuracağınız sistem ile uyumluysa format işlemini gerçekleştirin.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.