Haber Odak

Flaş Patlayınca Neden Gözlerimiz Kırmızı Çıkar?

Flaş Patlayınca Neden Gözlerimiz Kırmızı Çıkar?
223 views
09 Eylül 2020 - 14:45

Çoğumuz bu soruyu yıllarca merak etmişizdir. Çünkü genelde flaş patladığında gözlerimiz kırmızı olur. Fotoğrafı yakınlaştırıp baksakta anlam çıkaramayız. Bilim dalı altında gelin bunu inceleyelim.

Asıl işin perde arkası aslında gözbebekleridir. Gözbebeğiniz dış ortamdaki ısıya oranla ya büyüme ya da küçülme gösterir. Yüksek ışığın olduğu yerlerde gözbebekleri küçülürken, düşük ışığın olduğu yerde ise gözbebekleriniz büyüme gösterir.

Fotoğraf çekerken genelde düşük ışıklı alanlarda olduğumuzdan ötürü flaşı etkin hale getiririz. Düşük ışıkta gözbebekleriniz küçükken ani flaş patlamasından ötürü yüksek ışığa maruz kalırsınız ve gözbebekleriniz kapanmaya daha fırsat bulamaz.

Gözbebekleriniz büyük halde olduğu için yansıyan ışığın büyük bir kısmı fotoğraf makinesine geri döner. Retina ve çevresinde gözü besleyen kan damarları bulunduğu için de buradan yansıyan ışık fotoğrafta kırmızı bir leke oluşturur.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları