Haber Odak

Bu Android VPN artık GPS konumunuzu gizleyebiliyor!

Bu Android VPN artık GPS konumunuzu gizleyebiliyor!
453 views
04 Ocak 2020 - 12:53

Surfshark, kullanıcılarının dijital gizliliklerini daha da korumalarına yardımcı olmak için Android VPN uygulamasını yeni bir GPS kimlik sahtekarlığı özelliği ile güncelledi. Yeni isteğe bağlı özellik, şirketin kullanıcılarının çevrimiçi varlıklarını istenmeyen takiplere karşı korumalarını sağlayarak cihazlarının fiziksel GPS konumlarını değiştirme olanağı sağlıyor. Surfshark, uygulamasına konum kimlik sahtekarlığı özelliği ekleyen ilk VPN sağlayıcısıdır, böylece kullanıcıların istenmeyen konum izlemeyi önlemek için artık ek üçüncü taraf uygulamaları indirmeleri gerekmez.

Surfshark’ta siber güvenlik danışmanı Naomi Hodges, şirketin neden VPN uygulamasına bir GPS kimlik sahtekarlığı özelliği eklemeye karar verdiğini açıkladı:

“Çoğu mobil uygulama, çeşitli amaçlarla kullanıcılarını izlemek için cihazın GPS’inden konum verilerini alır. Bazen cihazın GPS’ine erişim sağlamak, uygulamayı kullanmak için bir koşuldur. Çoğu durumda, kullanıcılar bazı uygulamaların gittikleri her yerde onları izlediğini bile bilmezler. Doğal olarak, konum verilerimizden yararlanılabilir. Gizlilik konusunda bilinçli insanlar için, gizliliklerinin kontrolünü geri almalarını sağlayan bir GPS kimlik sahtekarlığı çözümü geliştirdik ve bu durumda fiziksel konum bilgilerini yalnızca kendilerine tutma haklarını kullanıyoruz.”

GPS konum verileri

Tüm web tarayıcılarının bir kullanıcının IP adresine varsayılan erişimi vardır, ancak bir VPN hizmeti kullanılarak maskelenebilir . Bununla birlikte, çoğu mobil uygulama IP adresleri yerine kullanıcıları izlemek için GPS konum verilerini kullanır; bu nedenle VPN hizmetleri, kullanıcıların konumlarının çevrimiçi olarak izlenmesini engelleyemez. Surfshark kullanıcıları artık hizmetin VPN sunucusu konumlarından birine bağlanarak gerçek GPS konumlarını sanal olarak değiştirme seçeneğine sahip olacaklar. GPS kimlik sahtekarlığı özelliği etkinleştirildiğinde, kullanıcının fiziksel koordinatlarına erişim isteyen tüm uygulamalar, seçilen VPN sunucusunun koordinatları tarafından geçersiz kılınır. Örneğin, İngiltere’deki bir kullanıcının ABD’deki Surfshark’ın VPN sunucularından birine bağlı olduğunu varsayalım. Akıllı telefonlarındaki bir uygulama konumlarını istediğinde, artık İngiltere’de gerçek GPS konumlarının aksine VPN sunucusunun ABD’deki yerini alacaktır. GPS sahteciliği, Surfshark’ın kötü amaçlı yazılım, reklam ve izleyici engelleyici CleanWeb, veri ihlali uyarı sistemi HackLock, özel ve reklamsız arama aracı BlindSearch ve ücretsiz DNS çözümleyici TrustDNS’i içeren en son eklentidir.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları