Haber Odak

Bronkoskopi Nedir? Bronkoskopi Nasıl Yapılır?

Bronkoskopi Nedir? Bronkoskopi Nasıl Yapılır?
252 views
10 Şubat 2020 - 13:35

Bronkoskopi, çocukların uyutularak bronkoskop adı verilen aletle akciğerin incelenmesi ve hastalığın tespit edilmesidir. Bronkoskopi nasıl yapılır ve datayları nelerdir sizler için araştırdık ve Bronkoskopi’nin can yakıp yakmadığını sizler için araştırdık. Bronkoskopi nedir ve nasıl yapılır? Detaylar Haber Odak’ta…

Bronkoskopi akciğer hastalıklarının tespiti ve araştırılması için kullanılan bir işlemdir. Bronkoskop kullanarak uyuyan kişinin akciğerine inilip akciğerin incelenmesi sağlanır. Sebebi bilinmeyen akciğer hastalıklarının tespiti ve bu hastalığın tedavisi için kullanılan Bronkoskopi, uyuyan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Akciğer rahatsızlığı yaşayan çocuklarda kullanılır.

Bronkoskopi çocuklara genel anestesi uygulayarak yapılmaktadır. Genel anestezinin etkisinden kaynaklanan 2-3 saatlik bir uyku hali görülebilmektedir. Çocuk kendine geldiğinde kısa süreli boğaz ağrısı , mide bulantısı ve ses kısıklığı yaşayabilir. Korkulacak bir sorun olmayan bu durumlar kısa süre ardından normale dönmektedir.  Bronkoskopide çoğunlukla bir sorun ortaya çıkmamakla birlikte çok nadir olarak bronkospasm gelişebilir ve hayati tehlikesi olabilir. Bu gibi durumlarda yoğun bakıma yatırılması gerekebilir.

Bronkoskopi Ne Zaman Yapılır?

Akciğer rahatsızlıklarının tespitinde kullanılan bronkoskopi yöntemi,Akciğer rahatsızlığının sebebi ortaya konamadığı ve özellikle akciğerlere yabancı bir cismin kaçma şüphesi olan durumlarda nadiren gerekebilmektedir. Çocuğunuzu doktora götürdüğünüzde akciğerine bir yabancı cisim kaçtığını yada teşhis edilemeyen bir akciğer rahatsızlığı olması durumunda yapılan bir işlemdir.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları