Haber Odak

Beyin Sağlığı için Faydalı Besinler Nelerdir ?

Beyin Sağlığı için Faydalı Besinler Nelerdir ?
105 views
26 Aralık 2019 - 19:43

Beyin Sağlığı için Faydalı Besinler

Tükettiğimiz gıdaların beyin yapısı ve sağlığı üzerinde çok etkisi bulunmaktadır. Beynimiz vücudun kalorisinin yaklaşık % 20 sini kullanmaktadır.  İşte beyin sağlığımıza faydalı besinler ve özellikleri ;

 

  • Yağlı Balık

Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin olan balık tüketiminin beyin sağlığımıza çok büyük etkisi bulunmaktadır. Balık tüketimi sinir hücrelerini onarmakta ve vücutta doku onarımına katkı sağlamaktadır.

 

  • Bitter Çikolata

Bir tür antioksidan olan kakao  içeren çikolata içerdiği antioksidan nedeniyle beyin sağlığımız için önemli etkiye sahiptir . Beynimizdeki kan akışını uyarmada ve ayrıca beynimizin hafıza ve öğrenmede bulunan sinir hücrelerinin ve kan damarlarımızın büyümesini desteklemektedir.

 

  • Meyveler

Meyvelerin içerdiği antioksidan sayesinde beyin hücreleri arasındaki haberleşmeyi geliştirmekte , beyin hücrelerinin yeni bağlantılar oluşturmasının önünü açmakta, hafıza ve öğrenmeyi güçlendirmektedir. Beyin sağlığına katkı sağlayan başlıca meyveler ise yaban mersini , çilek , böğürtlen ve dut gelmektedir.

 

  • Brokoli

İçerdiği C vitamini ve flavonoidler sayesinde beyin sağlığını koruyucudur ayrıca düşük kalorili olması sebebiyle diyet lifi kaynağı açısından da faydalıdır.

 

  • Kuruyemiş ve Tohumlar

Ceviz , badem gibi gıdalar içerdikleri omega-3 yağ asidi ve antioksidanlar içerdiği için beyin sağlığını korumada önemli etkiye sahiptir. E vitamini daha ileri yaşlarda bozulan beyin fonksiyonlarının tamirinde etkilidir. E vitamini ayrıca Alzheimer hastalığının oluşma riskini azaltmada da etkisi tespit edilmiştir.

 

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları