Haber Odak – Habere Odaklan

Baş ağrısı nedir ve neden olur?

Baş ağrısı nedir ve neden olur?
220 views
18 Kasım 2022 - 16:12

Baş ağrısı nedir ve neden olur , Baş ağrısı, kafada oluşan bir ağrı veya basınç hissidir. Ağrının en yaygın biçimlerinden biridir ve stres, gerginlik, alerji veya soğuk algınlığı gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. Ağrı hafif veya şiddetli olabilir ve birkaç dakika veya birkaç gün sürebilir. Bazı insanlar düzenli olarak baş ağrısı çekerken

, diğerleri sadece ara sıra yaşarlar.

Birçok farklı baş ağrısı türü vardır, ancak en yaygın olanları gerilim baş ağrıları ve migrendir. Gerilim baş ağrıları en sık görülen baş ağrısı türüdür ve genellikle boyun ve kafa derisi kaslarındaki stres veya gerginlikten kaynaklanır. Migren daha az yaygın ancak daha şiddetlidir ve mide bulantısı, kusma ve ışığa ve sese duyarlılık eşlik edebilir.

Baş ağrısı için kesin bir tedavi yoktur, ancak onları hafifletmeye yardımcı olabilecek birçok şey vardır.

Baş Ağrısı Türleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Türleri Nelerdir , Birçok farklı baş ağrısı türü vardır ve her biri farklı bir tedavi yaklaşımı gerektirir. En yaygın baş ağrısı türlerinden bazıları gerilim baş ağrıları, migren ve sinüs baş ağrılarıdır.

Gerilim tipi baş ağrıları en sık görülen baş ağrısı türüdür. Boyun ve kafadaki stres veya kas gerginliğinden kaynaklanırlar. Tedavi tipik olarak reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları ve gevşeme tekniklerini içerir.

Migren, genellikle mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese duyarlılığın eşlik ettiği bir tür baş ağrısıdır. Migren, reçetesiz satılan ilaçların yanı sıra reçeteli ilaçlarla da tedavi edilebilir.

Sinüs baş ağrılarına sinüslerdeki tıkanıklık neden olur. Tedavi tipik olarak dekonjestanları ve burun spreylerini içerir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.