Haber Odak

Bankada Çalışmak için Gerekli Şartlar

Bankada Çalışmak için Gerekli Şartlar
10 Mayıs 2020 - 0:54

Günümüz teknoloji zamanında artık birçok meslekler bulunmaktadır ve bu meslekler arasında en cazip olanları hiç şüphesiz masa başı işler olmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan Banka memurluğu da bu masa başı işler grubuna girmektedir. Herhangi bir kişinin banka memuru olabilmesi artık kolay bir durum değildir çünkü daha önceden meslek liselerinden mezun olanlar hemen bir banka şubesinde çalışmaya başlayabiliyor ve bu şekilde meslek hayatına girmiş olunuyordu. Ama artık günümüzde bu durum tamamen değişti ve bankada çalışabilmek için en baş olarak konan şartlardan bir tanesi ön lisans veya lisans mezunu oldu.

ÜNİVERSİTE MEZUNU

Ülkemizde yer alan üniversitelerde bankacılık veya bankacılık ve finans bölümlerinden mezun olan kişiler rahat bir şekilde banka memuru olabilme fırsatı yakalıyor. Gelişen teknoloji zamanında artık bankada çalışabilmek için kişilerden banka ile ilgili bir bölümden mezun olması ve güzel bir şekilde stajını tamamlamış olması talep edilmektedir. Bunun yanında unutulmaması gereken bir durum daha bulunmaktadır; bu durum okuduğunuz üniversite ile ilgili olmaktadır, bu nedenle mezun olduğunuz üniversitenin kalitesi bankalar tarafından önem arz etmektedir. Kaliteli ve özellikle banka alanında ülkemizde önemli kişilerin mezun olduğu üniversitelerden mezun olmanız, sizlerin bankalarda çalışması için artı bir puan olarak dönmektedir. 

TECRÜBE SAHİBİ OLMAK GEREKLİ

Ülkemizde yer alan devlet ve özel bankalar her zaman bir banka memuru çalışanı aradıkları zaman genellikle tecrübeli adaylarla çalışmak istemektedir. Bu durum o bankanın daha fazla müşteri çekmesini sağlamak amacıyla bankalar tarafından talep edilmektedir, bu şekilde hem banka hem de çalışan kişi kazanacaktır. Banka memurluğu işi için görüşmeye gittiğiniz zaman sizlerin cv dosyalarında yer alan tecrübe kısmına bakılacaktır ve ne kadar süre çalıştığınız veya yeni bir mezun olduğunuza dikkat edilecektir. Bu nedenle hiç bankada daha önce çalışmamış veya staj dışında hiçbir iş yapmamış iseniz mutlaka tecrübe alanınızı doldurmanız gerekmektedir, bunun içinde en baş olarak yapılması gereken uzman bir kişinin yanında gerçek bir bankacılık eğitimi almak olmaktadır.

REFERANS SAHİBİ OLMAK

Banka Şubelerinde Çalışmak için Gerekli Şartlar, kısmında yer alan bir diğer önemli kısım Referans sahibi bir kişi olmanız olmaktadır. Peki bu durum tam olarak nedir? İşte şöyle; Herhangi bir bankada çalışan ve uzun yıllar orada çalışmış bir kişi tarafından sizleri destekleyen yani referans olacak bir kişinin bulunması demektir. Bu sizlerin bankalarda çalışabilmeniz için gerekli şartlardan bir tanesi olarak yer almaktadır. Sizlerin cv dosyalarınızda bu bilgi yer alacak ve bu kişinin bir bakıma sizlere kefil olduğu ve kaliteli bir çalışan olduğunu bildirmiş olacaktır, bu nedenle bir tanıdığınız bulunması oldukça önemli özellikle böyle zor bir iş bulunan bir zamanda.

BU İŞİ NEDEN İSTİYORSUNUZ?

Bu soru günümüzde oldukça fazla bir şekilde yeni iş arayanların karşılaştığı bir soru olarak yer almaktadır, emin olun ki bu soru aynı şekilde bütün bankalar içinde önemli olmaktadır. Sizler mülakat sırasında bu soruya verdiğiniz cevaba göre bankaya işe alınma durumunuz değişiyor, bu nedenle bu soruya önceden hazırlanmalısınız.

Kaynak: https://www.bankalar.org/

https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz.