Haber Odak – Habere Odaklan

Android Virüsleri Nasıl Bulaşır ve Nasıl Çalışırlar?

Android Virüsleri Nasıl Bulaşır ve Nasıl Çalışırlar?
0 views
16 Ocak 2023 - 22:27

Günümüzde android virüsleri bilgisayar virüsleri kadar nam salmış ve hızla yayılır durumdalar ve bu virüsler birçok kişinin canını yakmaktadır. Üstelik bu virüsleri telefonlarımıza kendi ellerimiz ile kuruyoruz. Neredeyse her gün Google market üzerinde yüzlerce uygulama paylaşılıyor ve bu uygulamaları da binlerce kişi indiriyor. Bu uygulamaları kullanan ve indiren kişiler telefonlarına yüklerken uygulamalar birçok izin istiyorlar. Bu izinleri de gözü kapalı şekilde kullanıcılar direkt olarak onaylayıp geçiyorlar. Bu izinleri biraz incelersek aslında bazılarının ne gibi niyetleri olduklarını rahatlıkla anlayabiliriz.

Android Virüs Nasıl Bulaşır?

Örneğin bir android oyun indirdiniz ve yüklemeye kalktınız. Bu oyunu kurarken sizden “Telefon rehberine erişim”, “hafıza kartı ve dahili depolama alanına erişim”, “mikrofon ve kameraya erişim” gibi tehlikeli izinler isteyebilmektedir ve bu izinleri de maalesef gözü kapalı şekilde onaylıyoruz. Yapacağımız şey ise sadece bir oyun oynamak yani bu izinleri isteyen sadece bir oyun uygulaması. Bu oyunu kurduğunuzda sizin haberiniz dahi olmadan telefonunuzda kameranızı çalıştırabilir ve ortam görüntüleme yapabilir. Mikrofonunuzu açarak ortam dinlemesi yapabilir. Bütün bu erişimleri gerçekleştirirken de sizin ruhunuz dahi duymaz. Bu noktada anti virüs yazılımları da devre dışı kalmaktadır. Çünkü anti virüs programları yetkisi dışında işlem yapan uygulamaları tespit ederler ancak siz zaten yetkiyi en başından vermiş oluyorsunuz.

Virüs Nasıl Anlaşılır?

Bir telefona virüs bulaşıp bulaşmadığını anlamakta bazen çok kolay olabiliyorken bazen de çok zor olabilmektedir. Android virüslerinin en sık gösterdikleri belirtiler telefonun aşırı ısınması, kendi kendine bazı uygulamaların açılması ve konuşma esnasında çeşitli yankılanmaların olmasıdır. Çünkü bu virüsler siz telefonda birileri ile görüşürken sizi dinleyebilirler. Dinleme esnasında da 3. bir Kayıt olduğu için yankılanmalar gerçekleşebilir. Eğer telefonunuzda virüs olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken işlem telefonunuza format atmak olacaktır. Telefonunuza format attıktan sonra bu virüslerin bir daha bulaşmaması için her önünüzse gelen uygulamayı kurmamalısınız. En kötüsü de Android market dışında çeşitli 3.şahıs sitelerinden bilinmeyen kaynaklardan android uygulamaların yüklenmesidir. Bu uygulamalarda virüs bulunma ihtimali her zamankinden çok daha fazladır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.