Anlık, Doğru, Güncel Haber Odak

Alerji Nedir?

Alerji Nedir?
87 views
09 Ağustos 2022 - 21:18

Alerji, bağışıklık sistemi polen, evcil hayvan tüyü veya yiyecek gibi yabancı bir maddeye tepki verdiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Vücut alerjenle savaşmak için antikorlar üretir. Bu antikorlar, akciğerler, burun, gözler, cilt veya gastrointestinal sistem gibi vücudun farklı bölgelerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Alerji belirtileri kişiden kişiye değişir ve hafiften hayati tehlikeye kadar değişebilir.

Alerjinin bazı yaygın belirtileri arasında hapşırma, öksürme, kaşıntılı gözler ve boğaz, burun akıntısı ve kurdeşen bulunur. Bazı durumlarda, alerjik bir reaksiyon anafilaksiye neden olabilir – hava yollarının şişmesinin nefes almayı kısıtladığı potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum.

Alerjilerin tedavisi yoktur ancak ilaçlar ve/veya immünoterapi (alerji iğneleri olarak da bilinir) ile tedavi edilebilirler.

En yaygın Alerji Tipleri Nelerdir?

En yaygın Alerji Tipleri Nelerdir , Alerjiler yaygındır ve bağışıklık sistemi genellikle zararsız olan bir maddeye aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar. Birçok alerji türü vardır, ancak en yaygın olanları gıda alerjileri, mevsimsel alerjiler ve astımdır.

Gıda alerjileri en sık görülen alerji türüdür. Bağışıklık sistemi bir gıda proteinine aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkarlar. En yaygın alerjenler yumurta, süt, yer fıstığı, ağaç kuruyemişleri, soya ve buğdaydır. Semptomlar kurdeşen, egzama, dudakların veya boğazın şişmesi ve nefes alma güçlüklerini içerebilir.

Saman nezlesi veya alerjik rinit olarak da bilinen mevsimsel alerjilere bitki polenleri neden olur. En yaygın alerjenler çimenler, ağaçlar ve yabani otlardır. Semptomlar hapşırma, kaşıntılı gözler ve burun, tıkanıklık ve burun akıntısını içerebilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.