Haber Odak

ABD’den Açıklama: “İran Dahada Yalnızlaşacak”

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Hook, İran lideri Hamaney’in bugünkü açıklamalarına atıfta bulunarak, “İran normal bir ulus gibi hareket etmedikçe bu yalnızlık gün geçtikçe derinleşecek. İran’ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler yaptırımları tekrar devreye girebilir” dedi.

ABD’den Açıklama: “İran Dahada Yalnızlaşacak”
178 views
18 Ocak 2020 - 16:34

ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlenen brifingde gazetecilerle bir araya gelen ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran ve ABD arasında yaşanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hook, İran’da düzenlenen yönetim karşıtı protestolarda eylemcilere karşı işlenen insan hakları ihlallerinde rol aldığı gerekçesiyle İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) komutanlarından Hasan Shahvarpour’u da yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.

“İran’ın Petrol Satışı Azaldı”

ABD’nin  İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımların Tahran yönetimini oldukça zora soktuğunu belirten Hook, söz konusu yaptırımlar nedeniyle bu ülkenin petrol satışının yüzde 80 azaldığını ve bundan yıllık zararının 50 milyar doları bulduğunu kaydetti.

Ayrıca Tahran’ın ABD ve diğer ülkelere yönelik tehditlerine devam etmesinin İran’ı daha zor duruma sokacağına dikkati çeken Hook, Tahran yönetimine tehditlere son vermesi çağrısında bulundu.

Hook, “İran rejimi dünyayı tehdit etmeye devam ettikçe daha da yalnızlaşacak. İran normal bir ulus gibi hareket etmedikçe bu yalnızlık gün geçtikçe derinleşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

İran lideri Ali Hamaney, dün Tahran İmam Humeyni Musallası’nda 8 yıl aradan sonra okuduğu ilk cuma hutbesinde ABD’yi tehdit etmiş, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun faaliyetlerini ülke sınırlarının ötesine taşıyacağını söylemişti.

Nükleer Anlaşmalar

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015 yılında Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington’u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019’da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak’ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Daha sonra Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu belirtmişti.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları