Haber Odak

ABD Donanması Yunanistan’a Desteğe Gidiyor

ABD Donanması Yunanistan’a Desteğe Gidiyor
397 views
14 Ağustos 2020 - 15:15

Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilim ardından ABD’den de Yunanistan’a destek hamlesi geldi. ABD’nin Atina Büyükelçisi, Amerika donanmasının Yunanistan’a gitme hazırlığında olduğunu açıkladı.

Türkiye ile Yunanistan arasında son zamanlarda Doğu Akdeniz’de yaşanan çekişmeler ardından Amerika Birleşik Devletleri’de bölgede tansiyonu yükseltecek hamlelerde bulundu. Bölgede bulunan Yunanistan hükumeti ve Güney Kıbrıs’a destek vereceğini açıklayan ABD’nin donanmaları Yunanistan’a gönderilecek.

Kısa Süre İçerisinde Yunanistan’da Olacaklar

Atina’ya destek amacıyla donanma gemilerini gönderecek ABD’nin bu hamlesi Doğu Akdeniz’de tansiyonun yükselmesine neden oldu. ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’ın açıklamasına göre yüzen dev üs, İtalya’dan ayrılıp yakın zamanda Yunan kıyılarına ulaşacak.

Yunanistan Hükumetine Destek Veriyorlar

ABD’nin sondaj gerilimi ardından Yunan hükümeti ve Güney Kıbrıs’a destek vermesi ardından donanmalarını Atina kıyılarına gönderdi. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Meis açıklarına Oruç Reis gemisini göndermesini provokasyon olarak nitelendirip kınamıştı.

Sitemizde yayınlanan tüm hakları Haberodak.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz veya alıntılanamaz. İnstagram Kullanıcı adları